Piątek 13. – Dlaczego taki pechowy?

Piątek 13. – Dlaczego taki pechowy?

Piątek 13 na nowo zagościł w naszych kalendarzach. Jednak dlaczego akurat on jest uznawany przez naszą kulturę za taki niezwykły?

Przesąd związany z piątkiem 13 najprawdopodobniej jest wynikiem wydarzeń z 13 października (piątek) 1307 roku. Aresztowano wówczas Templariuszy, których król Francji Filip IV oskarżył o herezję , sodomię i bałwochwalstwo. Najprawdopodobniej oskarżenia nie były słuszne, a miały jedynie za zadanie pozbycie się wierzycieli, gdyż król Francji był poważnie zadłużony u Templariuszy. Przywódcy zakonu zostali skazani na śmieć poprzez podpalenie na stosie.

Wielki Mistrz Zakonu, tuż przed spaleniem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok później obaj nie żyli.

Mimo tak tragicznych wydarzeń należy zauważyć, że piątek 13 tak naprawdę powoli znika ze świadomości ludzi – podobnie jak większość przesądów zostaje on wspominany jedynie w ramach żartu.

Ciekawostki:

-Chyba każdy słyszał o filmie o wdzięcznej nazwie Piątek 13. Jednak czy słyszeliście o polskiej wersji pod tytułem Piotrek trzynastego?

-Nie wszystkie kraje wierzą w pechową moc piątku 13. We Włoszech za pechowy dzień uznaje się piątek 17. Natomiast w takich krajach jak Rumunia, Hiszpania, czy Grecja wierzy się, że pech przynosi wtorek 13.

-Istniej przesąd, który mówi, że nie należy zapraszać 13-stu osób do stołu, ponieważ jedna z nich może niedługo umrzeć.

-Strach przed trzynastką to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13-go to paraskevidekatriafobia.

 

/Wikipedia

/zdj – Godealla

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o