Pleszka- aktor wiecznego spektaklu
Wiosną, taką jak teraz eksploduje nie tylko roślinność.
Właśnie wśród roślin, mniejszych i większych odbywa się spektakl przedłużenia gatunku, którego aktorami jest wiele gatunków różnych zwierząt. Nam, obserwatorom przyrody najwięcej radości daje podglądanie ptaków, ich zabiegów związanych z wychowaniem potomstwa.
Często wystarczy chwila uwagi by wśród pobliskich krzewów dostrzec uwijające się maluchy, które starają się nastarczyć wiecznie głodym dziobkom pokarmu. Jednym z takich maluchów jest pleszka. Niezbyt pospolity ptaszek, szczególnie w naszym rejonie, gdyż najchętniej zasiedla tereny nizinne.
Swoje gniazda buduje przede wszystkim w dziuplach, chętnie korzysta również z wystawionych budek lęgowych. Nierzadko na miejsce bytowania wybiera opuszczone budynki, szczególnie te stojące w zacisznym miejscu w lesie, czy też w jego okolicy. W przypadku, gdy nie znajdzie takich miejsc, bytuje choćby w połamanych gałęziach.
Jest to niewielki ptaszek o Długości ciała około 15 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi około 24 centymetrów.
Pleszka odżywia się przede wszystkim owadami. Swoje pożywienie może chwytać w locie, bardzo często również wydłubuje pożywienie z zalegających liści, lub po prostu z ziemi. Często również zjada owady, wyszukując je w pniach i gałęziach drzew. Ciekawostką jest fakt, iż w ciągu 8 godzin, ptak zjada o wiele więcej owadów niż sam waży.
Samica wyprowadza kilka lęgów w roku. Zawsze składa 6-7 jaj. Zdarza się, że wysiaduje również jaja podrzucone przez kukułkę.
Wysiadywanie jaj trwa mniej więcej dwa tygodnie. Młode przez około 15 dni dokarmiane są przez samicę i samca. Później, jeszcze przez dwa tygodnie przebywając poza gniazdem, ale na terytorium rodziców są przez nie dokarmiane. Po tym czasie małe stają się samodzielne.
Mieliśmy okazję obserwować zachowanie pary pleszki, która wynosiła właśnie skorupki jajek, po wylęgnietych małych a potem uwijała się co sił, by potomstwo nakarmić.
Poniżej zamieszczam galerię zdjęć powstałą podczas tej obserwacji.
Ptak jest objęty w naszym kraju całkowitą ochroną gatunkową.