Jaki ptak biega po dnie górskich strumieni?

Tekst edytowany 18.07.2020

Podwodny biegacz - nieustraszony mały pluszczPodwodny biegacz – nieustraszony mały pluszcz

Jeśli wędrując brzegiem Bystrzycy czy jakiejś innej górskiej, wartko płynącej rzeki, zobaczycie co chwila zanurzającego się pod wodę ptaka biegającego po kamieniach, jeśli jest on ciemnobrązowy z dużą białą plamą na podgardlu to z pewnością jest pluszcz.

Ten niezwykły ptak, jako jedyny w naszym rejonie posiadł zdolność biegania po dnie rwących rzek i potoków w poszukiwaniu pokarmu. Często staje w nurcie z zanurzona głową a woda opływa go niczym jeszcze jeden kamień. A on w tym czasie wydłubuje chruściele czy inne wodne zwierzęta spod kamieni.
Umiejętność biegania pod rwący prąd zawdzięcza krępej, opływowej sylwetce i silnym łapkom uzbrojonym w mocne pazury.
Żywi się larwami wodnych owadów a zimą małymi rybkami.

Pluszcz jest miłośnikiem czystych wód i choć zdecydowanie preferuje górskie potoki, można go spotkać na nizinnych zbiornikach. Kiedyś miałem okazję widzieć go nad Jeziorem Miedwie w zachodniopomorskiem, a więc całkiem od gór daleko.

Ktoś mi opowiadał, że widział pluszcze w Holandii, zdecydowanie trudno tam o wody górskiego charateru.

Unikatowe nagranie głosu pluszcza autor nagrania Buhl Johannes

Kiedy podczas spacerów zauważymy trzymająca się razem parę, można podejrzewać, że gdzieś w pobliżu jest gniazdo. Kilka lat pluszcze miały gniazdo w załamaniu konstrukcji spustu wody z tamy na Zalewie Witoszówka, niestety zostało zniszczone podczas prac konserwacyjnych.

Jest to jeden z przykładów szkodnictwa spowodowanego brakiem wiedzy przyrodniczej. Gniazdo z nagimi małymi pluszczami, zostało zdjęte z tamy i położone obok niej. Młode oczywiście zginęły.

Ptaki te chętnie zakładają gniazda w miejscach trudno dostępnych. Widziałem takie na przykład pod jednym z mostów na Bystrzycy, a także w jednym z otworów spustowych tamy w Lubachowie. Pluszcz jako doskonale przystosowany do trudnych warunków bytowania nie opuszcza nas na zimę, chyba, że jest tak surowa, iż wodospady zamarzają. Wówczas przenosi się bardziej na południe.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.