Przebudowa przejścia w Zaułku Świętokrzyskim

starocie

Przebudowa przejścia w Zaułku Świętokrzyskim

Przejście w Zaułku Świętokrzyskim zmieni swoje oblicze. Sypiący się tynk i uciążliwe zapachy odstraszają nie tylko mieszkańców, ale i turystów.

Po uchwaleniu przez radnych zmian w budżecie miasta, rozpocznie się procedura wyłonienia projektanta i wykonawcy robót budowlanych. Szacowany koszt inwestycji to około 345 tysięcy złotych.

– Przejście ulicą Świętokrzyską – samo centrum miasta. To miejsce nie przynosi nam chluby, nie jesteśmy z niego dumni, w tej chwili jest tutaj paskudnie… Niektórzy mówią, że jest to miejski nielegalny szalet – niestety tak się też zdarza. Dużo tu śmieci i odpadów, a przede wszystkim stan budynków, które okalają przejście jest niezbyt dobry.

Żeby doprowadzić do remontu tego miejsca niezbędna jest współpraca aż czterech właścicieli. Rozmowy na ten temat podjęliśmy dwa lata temu. W tym roku mamy środki na remont – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska.

Planowany zakres robót obejmie m.in. remont: elewacji bocznej budynku Rynek 23A i oficyny, sklepienia, czterech rozpór pomiędzy budynkami, a także wykonanie ażurowej bramy na przedłużeniu ściany szczytowej budynku ul. Świętokrzyska 2 oraz wykonanie oświetlenia przejścia, montaż monitoringu i nowej nawierzchni posadzki przejścia.

Wykonano już badania stratygraficzne i program prac konserwatorskich oraz ekspertyzę stanu technicznego konstrukcji części budynków.

Zaułek Świętokrzyski powstał w średniowieczu i był najkrótszą drogą łączącą świdnicki Rynek z kościołem dominikanów. Jest to wysokie przejście pod kamienicą, sklepione krzyżowo, dzielone masywnymi gurtami odciążającymi, zakończonymi na ścianie niewielką konsolką z aplikowanym ornamentem. Znajduje się tam również barokowy kapliczny wykusz z fragmentem kopułowego przykrycia. Na tyłach kamienicy datowanej na początek XV wieku przesklepione przejście przechodzi w ażurowe łuki odporowe biegnące pomiędzy ścianami dwóch naprzeciwległych budynków.

Wykonane badania stratygraficzne wykazały, że tynki barokowe uległy zniszczeniu. Zaułek został w latach 30 XX wieku poddany generalnemu remontowi i usunięto wtedy barokowe malatury oraz częściowo tynki, zastępując je tynkami o wysokich parametrach twardości, jednakże sztywnymi, nie poddającymi się pracy i o słabej dyfuzyjności.

Planuje się, że prace potrwają do końca 2021 roku.

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy
fot: Urząd Miasta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.