Przeprosin Biskupa nie będzie. Pozew parafian odrzucony przez sąd

Przeprosin Biskupa nie będzie. Pozew parafian odrzucony przez sąd

Były proboszcz Szalejowa Górnego ojcem nieślubnego dziecka? Za – jak twierdza mieszkańcy wsi – fałszywy zarzut o takiej treści, Biskup Diecezji Świdnickiej Ignacy Dec miał przeprosić publicznie podczas rozprawy sądowej.

Konflikt między rzeczonym proboszczem, parafianami a Biskupem rozpoczął się około 5 lat temu, kiedy to w wiejskim kościółku św. Jerzego w Szalejowie Górnym przeprowadzany był remont. Jak się okazuje realizacja tego zadania spotkała się z niepowodzeniem. Nieprawidłowości zostały zgłoszone do prokuratury przez Krzysztofa Trybulca – ówczesnego proboszcza.

Jak czytamy w artykule przygotowanym przez Gazetę Wyborczą – w Szalejowie Górnym pojawiło się kilku przedstawicieli kurii, łącznie z samym Biskupem Ignacym Decem. W jakim celu? Mieli oni próbować nakłonić proboszcza aby ten wycofał zgłoszone zawiadomienie. Nie zgodził się na to, a niewiele czasu potem – został odwołany z pełnionej funkcji.

Decyzja kurii skłoniła proboszcza do odwołania się do samego Watykanu, ten jednak podtrzymała decyzje świdnickiego Biskupa. Zdaniem wiernych z Szalejowa, ma to związek z podanym przez Biskupa argumentem, dotyczącym rzekomego ojcostwa Krzysztofa Trybulca. Nieślubne dziecko miał mieć z gospodynią. Sprawa toczyła się, a w jej trakcie wykonano nawet badania DNA, którego wyniki wykluczyły ojcostwo byłego księdza.

W dniu 8.12.2017 roku kuria wydała oficjalne oświadczenie, a w jego treści czytamy:

„ W związku z publikacją artykułu pt. „Biskup doniósł, że ksiądz ma dziecko! Czy teraz przeprosi?” (www.fakt24.pl z dn. 8 grudnia 2017 r.) Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż zarzuty wobec biskupa świdnickiego są bezpodstawne, gdyż zamieszczony tekst zawiera szereg niesprawiedliwych oskarżeń oraz insynuacji co do osoby Księdza Biskupa Ignacego Deca.

Nieprawdą jest jakoby Biskup Świdnicki przed Stolicą Apostolską twierdził, że Ksiądz Krzysztof Trubulec jest ojcem jakiegokolwiek dziecka.

Prawdziwe przyczyny odwołania Księdza Krzysztof Trybulca z urzędu proboszcza Parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro Kościoła i Księdza, zostały przedstawione zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę. Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję Biskupa Świdnickiego i jego motywację.

W trosce o przyszłość kapłana Ksiądz Biskup Ignacy Dec zezwolił mu na zamieszkanie w Domu Księży Emerytów w Świdnicy oraz objął stałym wsparciem materialnym Bratniej Pomocy Kapłańskiej, z czego Ksiądz Krzysztof Trybulec do dnia dzisiejszego nie skorzystał.

Ks. dr Daniel Marcinkiewicz Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej”

 

9 sierpnia 2018 roku o godzinie 13;00 w świdnickim sądzie odbył się proces, który jednak został odroczony ze względu na obszerną dokumentacje, z która strony musiały się zapoznać. 

20 września odbył się kolejny proces w tej sprawie. Pełnomocnik Biskupa Ignacego Deca domagał się oddalenia pozwu. Sąd przychylił się do tego wniosku. Pozew parafian z Szalejowa Górnego został odrzucony – przeprosin ze strony Biskupa nie będzie, a parafianie zapowiadają, że od tej decyzji zamierzają się odwołać. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o