Pstrągi potokowe zawitają w rzece Bystrzyca

Już na przełomie marca i kwietnia br. do rzek trafią młode pstrągi potokowe. Blisko 600 tysięcy sztuk kilkumiesięcznych ryb zostanie sprowadzonych z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej.

Dzięki akcji zarybiania, do 6 rzek i ich dopływów trafią młode pstrągi potokowe. Przez susze i towarzyszące im niskie stany wód oraz działalność człowieka ich populacje się dziesiątkują. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu przeznaczył na ten cel ponad 220 tys. zł z czego 111 tys. to bezzwrotna dotacja z Funduszu. Prawie 200 tysięcy około dwuletnich pstrągów zostanie wypuszczonych do rzek : Nysa Kłodzka Biała Lądecka, Ścinawka, Bystrzyca, Szybka i Dzika Orlica. Wędkarze przetransportują również z ośrodka  w Ścinawce także blisko 600 tys, sztuk kilkumiesięcznych ryb. W tym okresie mierzą zaledwie kilka centymetrów. Zarybianiem będzie się zajmować Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu. . – To ważne przedsięwzięcie, które pomoże odbudować populację pstrąga – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Wrocławiu.

Zarówno przez susze i towarzyszące im niskie stany wód jak i przez remonty w obrębie koryt rzek z użyciem ciężkiego sprzętu, profilowanie i wyrównywanie dna i brzegów siedliska pstrąga są niszczone.  – Zagrożeniem dla pstrąga są również trafiające do wód ścieki komunalne i zanieczyszczenia z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych – ocenia Aleksander Marek Skorupa.

Pstrąga niszczą także kłusownicy. Ryba potrzebuje do życia rzek i potoków o kamienistym i żwirowatym dnie oraz czystych i chłodnych wód. Dla małych pstrągów potokowych prócz ludzi zagrożeniem są obce gatunki zwierząt, takie jak: pstrągi tęczowe, źródlane i norki amerykańskie oraz wydry i pojawiające się coraz częściej w poszukiwaniu pokarmu kormorany.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.