Ptaszek- choinkowa bombka

Ptaszek- choinkowa bombka

Co prawda gile występują w naszym kraju cały rok, jednak zimą są znacznie bardziej widoczne. Dzieje się to z dwóch przyczyn, po pierwsze na śniegu te piękne, kolorowe ptaki, bardzo wyraźnie kontrastują z okrywą śnieżną a po drugie zimą jest ich u nas więcej, bo sporo gili przylatuje z zimniejszych regionów Europy, by u nas przeczekać ten trudny dla nich czas.

Uważam, że to nasz najpiękniejszy zimowy ptak, na obsypanych śniegiem gałązkach wygląda niczym śwąteczna bombka, prezentując swój czerwony, błyszczący w słońcu brzuszek.

Ludowi dekoratorzy już dawno dostrzegli jego urodę, ponieważ był on ulubionym motywem wytwórców drewnianych ptaszków czy to na ozdoby choinkowe, czy jako zabawki dla dzieci. Jest także bohaterem ilustracji do zimowych opowiadań czy motywem świątecznyuch dekoracji.

Gil występuje w północnej Europie i Azji aż po Kamczatkę i Japonię. Poza tym spotkać go można w północnej Turcji i Iranie. Nie zamieszkuje regionów śródziemnomorskich. Częściowo osiadły, ale wiele ptaków, jak wspomniałem wyżej, migruje zimą bardziej na południe, koczując w miejscach występowania pokarmu. Tylko populacje gnieżdżące się strefie tajgi na północy Europy i Azji migrują regularnie w rejony leżące w niższych szerokościach geograficznych na obu kontynentach.

W Polsce jest to gatunek lęgowo nieliczny. Ciekawostką jest to, że w ostatnich latach rozpoczął ekspansję z terenów górskich na północ i północny wschód, pojawiając się w niewielkich lasach i parkach.

Gil często zjada jagody dzikich krzewów i drzew jak jarzębina, jednak przede wszystkim jest ziarnojadem, o czym świadczy jego krótki, mocny dziób. Dlatego pojawia się czasami w karmnikach, gdzie chętnie pałaszuje wyłożone nasiona słonecznika, często konkuruje z sikorkami na tłuszczowo nasiennych kulkach. Są one prawdziwym rezerwuarem energii na zimne dni.

Więcej informacji dotyczącej biologii tego ptaka można znaleźć w wikipedii 

na stronach Ptaki Polski oraz wielu innych i literaturze papierowej, szczególnie polecam dzieło jednego z największych polskich ornitologów Jana Sokołowskiego „Ptaki Ziem Polskich”

Galeria zdjęć dostępna jest po kliklnięciu na poniższa fotografię

fot i tekst: W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.