Świdnickie Gryfy wręczone! Kto został nagrodzony?

Świdnickie Gryfy wręczone! Kto został nagrodzony?

W piątek, 19 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa. To nagroda, której celem jest wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w naszym mieście, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie.

Prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski wręczyli specjalne wyróżnienia – tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Otrzymali je:

  • Mieczysława Harańczyk
  • Edward Czerniec
  • Edward Łaszcz

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach:

Sudecki produkt regionalny:

  • DAR-VIT Dariusz Konarski

Firma zajmuje się produkcją tradycyjnych wędlin, opartą na autorskich rodzinnych recepturach. Posiada 9 sklepów stacjonarnych i 5 mobilnych na terenie całego województwa dolnośląskiego. Głównym celem firmy jest dostarczanie towaru bezpośrednio klientowi ostatecznemu, bez pośredników. DAR-VIT działa od 2014 roku. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Dynamiczny rozwój firmy

  • Piekarnia „Profit-Bis” Anna i Jacek Wychowanek

Piekarnia produkuje pieczywo, wyroby ciastkarskie i cukiernicze. Jest to firma wielopokoleniowa działająca na rynku od 1997 roku. Stale i konsekwentnie się rozwija, zwiększa produkcję oraz zatrudnienie. Przewagę konkurencyjną w regionie zdobywa poprzez łączenie tradycyjnych przepisów oraz metod wypieku z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Firma podjęła inwestycje zachowujące tradycyjność wypieku i jednocześnie obniżające koszty wytworzenia. Zastosowano odpowiednie technologie i nowoczesny piec, który sprostał oczekiwaniom wobec jakości wypiekanego chleba, a także obniżył koszty produkcji. Piekarnia „Profit-Bis” posiada obecnie na terenie powiatu 8 sklepów. Bogaty asortyment firmy uwzględnia potrzeby i oczekiwania klientów.

Lider mikro przedsiębiorczości

  • Biuro Turystyczne RAPALA

Firma łączy nowoczesność z dbałością o relacje handlowe na gruncie usług lokalnych. Komfortowe warunki obsługi klienta, biuro wypełnione pomocami multimedialnymi, kącikiem dla dzieci, klienci podejmowani są kawą i przekąskami. O nowoczesności firmy świadczy fakt, że jest jedną z pierwszych i chyba jedyną w mieście, która samodzielnie organizuje wyjazdy zarówno indywidualne jak i grupowe. Klienci biura dotarli do najdalszych zakątków całego świata. Etyka biznesu towarzyszy firmie od lat, przykładem jest aktywność społeczna biura – zaangażowanie w promowanie i współfinansowanie aktywności artystyczno-podróżniczej świdnickiego artysty Mariusza Kędzierskiego. Firma RAPALA – to firma rodzinna, która działa już 25 lat.

Najlepszy debiut gospodarczy

  • Restauracja TREMONTI Marcin Korolewicz

To pizzeria i restauracja. Serwowane dania zawierają tylko świeże produkty najwyższej jakości, od lokalnych gospodarzy i rolników. Smaki potraw są niepowtarzalne, a tradycja regionu odkrywana jest na nowo. Wysoka jakość i smak oferowanych potraw, przyciągają ciągle wielu nowych klientów.

Ponadto w ramach trwałości projektu „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007-2013, przyznano nagrody w kategoriach:

Najlepsza firma transgraniczna

  • KASPER CZ spółka z o.o.

Wybitna osobowość pogranicza

  • BOHDAN JANECZEK

Urodził się w Ostrawie. Kształcił się w konserwatorium Jaroslava Jeźka w Pradze w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, gdzie w 2012 roku uzyskał tytuł licencjata. Prócz umiejętności bezpośrednio związanych z grą na saksofonie zgłębiał w Instytucie Jazzu PWSZ także kwestie dotyczące promocji kultury, organizacji imprez, ochrony własności intelektualnej, pracy w studio nagraniowym i obróbki dźwięku ale także kompozycji i aranżacji utworów muzycznych.

Swoje zdolności językowe, kontakty w środowisku artystycznym oraz doświadczenie w pracy z samorządami postanowił wykorzystać podejmując działania mające na celu ulepszenie stosunków i rozbudowanie polsko-czeskiej wymiany kulturowej oraz likwidację zbędnych nieprawdziwych stereotypów.

Laureat jest mediatorem i menedżerem kultury, saksofonistą, kompozytorem oraz tłumaczem języka czeskiego.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowani zostali:

  • Agnieszka Rąpała

Od 1993 roku prowadzi Biuro Podróży „Rapala”. Odwiedziła osobiście ponad 40 krajów, a liczba ta stale rośnie. Jej ulubionym kierunkiem jest Azja południowo-wschodnia: Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Sri Lanka, Malediwy, zaś największą miłością – Birma. Opisuje ją jako uroczy zakątek świata z niezliczonymi zabytkami najwyższej klasy, z nieskażoną przyrodą tropikalnych lasów, pięknymi plażami i niezwykle otwartymi ludźmi. Chciałaby wysłać w ten rejon każdego swojego klienta.

Biuro Rapala prowadzi z wielką pasją i zaangażowaniem, sprawdzając na własnej skórze miejsca, hotele, atrakcje, restauracje, i poznając miejscową kulturę, z którą zapoznają się następnie klienci Biura Rapala. Zespół doradców, z którymi pracuje, jest dla niej jak rodzina i właśnie na takich relacjach z ludźmi jej zależy.

Prywatnie jest mamą 4 dzieci, a sukcesem dla niej jest ich odpowiednie wychowanie i posiadanie szczęśliwej rodziny. Lubi biegać, krzątać się po domu, gotować, spędzać czas w wąskim gronie bliskich osób, ale najlepiej odpoczywa oczywiście… podróżując.

  • Piotr Pamuła

Wychowawca, organizator, wieloletni instruktor i komendant Hufca ZHP Świdnica. Jest pomysłodawcą i realizatorem wielu przedsięwzięć na szczeblu związku, chorągwi i hufca. Komendant reprezentacji Chorągwi Dolnośląskiej na Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego, komendant Ogólnopolskiego Rajdu „Granica”. Dzięki swojej osobowości i kulturze osobistej ma doskonały kontakt zarówno z harcerzami, instruktorami, jak też z władzami miasta i powiatu.

Autor wielu poradników, scenariuszy harcerskich uroczystości oraz opracowań metodycznych. Dba o rozwój duchowy młodych ludzi, inicjując harcerskie msze święte oraz utrzymując bardzo dobre kontakty z proboszczami i diecezją świdnicką. To harcerz „całym życiem”, w pełni oddany sprawom harcerstwa. Kształtuje pozytywny wizerunek ZHP. Doskonały menedżer. Autor programów tworzonych z okazji konkursów i przetargów, np. letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Wieloletni komendant obozów w Niesulicach oraz wędrownych po bazach skautowych całej Europy.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej zostało:

  • Stowarzyszenie świdnickich mam – „Mamy co kochamy”

Nagrodzone stowarzyszenie zostało utworzone przez kobiety – matki, które chcą wprowadzać pozytywne zmiany w swoim mieście. Ideą jego powstania jest społeczna inicjatywa, która ma na celu pomoc kobietom z powiatu świdnickiego.

Stowarzyszenie jest inicjatorem wielu akcji i wydarzeń, miedzy innymi:

– Świdnicki Ekspres Mikołajowy dotyczący kultywowania tradycji Świąt Bożego Narodzenia, propagowania zdrowego trybu życia w rodzinie, promocji rodzinnego spędzania czasu wolnego oraz miasta Świdnicy,

– Świdnicki Tydzień Bliskości – to uczenie się jak być bliżej swoich dzieci,

– Mlekoteka – promocja karmienia piersią.

Przedstawiono także wyniki głosowania świdniczan za pośrednictwem regionalnych mediów, w konkursach na najlepszego pracodawcę i obsługę klienta. Tytuły te otrzymali:

Najlepszy pracodawca w Świdnicy:

  • Electrolux Poland sp. z o.o.

Najlepsza obsługa klienta w Świdnicy:

  • Karczma Zagłoba

Podczas uroczystości wręczono również dyplom nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” wraz z pamiątkowym medalem dla Ivana Adamca.

Ukończył on studia na wydziale pedagogiki Uniwersytetu Karola w Pradze. W wyborach samorządowych w 1998 roku został wybrany na burmistrza. Podczas jego kadencji zostały odnowione kluczowe drogi, zbudowane nowe mosty na rzece Upie, nowy dworzec autobusowy oraz zespół domów spokojnej starości. Zostały zrekonstruowane zabytkowe budynki, obiekty sportowe i szkoły. Najistotniejszą budowlę stanowi jednak Centrum Życia Towarzyskiego regionu Trutnov, kultury i rozrywki, otwarte we wrześniu 2010 roku. Miasta Świdnica i Trutnov bardzo intensywnie współpracują na wielu płaszczyznach życia gospodarczego, kulturalnego, sportowego i społecznego obu miast, realizując wspólnie wiele projektów stając się wzorem do naśladowania dla innych miasta na pograniczu polsko-czeskim. miasto Trutnov realizowało wspólnie z miastem Świdnica 9 projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej. Obecnie trwa realizacja 3 projektów: „Aktywny senior polsko – czeskiego pogranicza”; „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov” oraz „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu”.

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Magdalena Dzwonkowska

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.