Trzęsienie ziemi w powiecie?

– Struktura szkolnictwa w powiecie świdnickim jest zaburzona – uważa wicestarosta Zygmunt Worsa i sugeruje, że właśnie to jest powodem, że wyniki maturalne osiągane przez maturzystów powiatu świdnickiego są jednymi w najgorszych w województwie.
Czy lekarstwem jest likwidacja IV LO w Świdnicy?
Nie tylko. Zmiany muszą być drastyczne, a przez to bolesne, bo ze stanem finansów powiatu nie jest dobrze, a oświata do tej pory zabierała gros powiatowych środków. Dziś już powiatu na to zwyczajnie nie stać. To nic nowego dla radnych powiatowych, którzy funkcjonowali w powiecie już w poprzedniej kadencji. Już wtedy dla ratowania sytuacji finansowej zdecydowano, że specjalny zespół oświatowy zreformuje szkolnictwo szczebla powiatowego i specjalnego. Prace trwały i dopiero podczas trwającej dzisiaj sesji Rady Powiatu radni kolejnej kadencji dowiedzieli się, że wytworzył coś w rodzaju raportu.
Jak zdradził radnym jego szef Zygmunt Worsa, poprzedni starosta, dziś wicestarosta, po jego publikacji „zatrzęsłoby naszym powiatem.” Dlaczego? Bo przewiduje rewolucję w powiatowej oświacie (zarówno w zakresie pedagogicznym, jak i administracyjnym).
Tu warto dodać, że dziwny wydaje się fakt, że tak ważny dokument nie został do tej pory upubliczniony? Szczególnie, że wnioski w nim zawarte mają mieć tak drastyczny wpływ na życie mieszkańców powiat świdnickiego?
Odpryskiem działania zespołu jest także informacja, która wypłynęła z Zarządu Powiatu Świdnickiego tuż przed świętami, że podjęto decyzję o zamiarze likwidacji IV LO w Świdnicy. Sprawa wywołała dyskusję podczas trwającej właśnie sesji Rady Powiatu.
– Skąd pomysł zespołu? Jedna z sesji w powiecie była poświęcona stanowi oświaty w powiecie świdnickim i powstała taka inicjatywa, by zespół powołać. Skoro zespół powołała rada , to powinna poznać wyniki jego pracy – mówiła Alicja Synowska, była wicestarosta powiatu świdnickiego, a obecnie nieetatowy członek Zarządu Powiatu Świdnickiego w odpowiedzi na dość dziwną dyskusję dotyczącą dokumentu. Nie tylko ona uznała, że obecna rada ma pełne prawo poznać wyniki pracy radnych poprzedniej kadencji.
Co zatem z IV LO? O los szkoły pytał radny Robert Garstecki i to on wywołał dyskusję na temat oświaty w powiecie świdnickim, zakończoną propozycją radnej Beaty Nejman, by taką sesję, poświęconą oświacie, jak najszybciej zorganizować dla obecnej rady.
W odpowiedzi Zygmunt Worsa przypomniał, że decyzja o likwidacji IV nie jest decyzją nową. Pojawiła się już 2 lata temu i wtedy została nieco zmodyfikowana. Powiat wydał zgodę, by tymczasowo połączyć funkcjonowanie III LO z IV LO. Dziś ten stan tymczasowości się skończył i Zarząd rozpoczął procedurę likwidacyjną.
Co ciekawe i III LO, i IV LO mają dobre nabory. Tegoroczny pokazał, że wielu chętnych uczniów odeszło z kwitkiem i z jednej, i z drugiej szkoły. O co zatem chodzi?
Jak wyjaśnił Zygmunt Worsa podczas sesji, w powiecie zaburzony jest system oswiaty. Aż 30 procent stanowią u nas uczniowie liceów, kolejne 30 techników, a zaledwie 10-11 procent – uczniowie szkół zawodowych. Zdaniem byłego starosty, a dziś wicestarosty tych ostatnich powinno być także 30 procent. Zygmunt Worsa wyciągnął z tego kolejne wnioski, że słabe wynik matur w naszym powiecie są związane z tym, że uczniowie w niektórych ogólniakach są słabi. Można się zatem domyślać, że celem władz powiatu w poprzedniej kadencji była ograniczanie oddziałów ogólnokształcących na rzecz rozwoju szkół zawodowych.
Czy nowy starosta będzie kontynuował tę wizję? Podczas sesji Piotr Fedorowicz wyraźnie zaznaczył, że chce się najpierw dokładnie zapoznać z pracami zespołu oświatowego z poprzedniej kadencji. Jedno jest pewne – dla oświaty powiatowej rok 2015 będzie trudny.

(Pa)

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.