Strona główna Felieton Wielka tama atlantycka kontra ocieplenie klimatu.

Wielka tama atlantycka kontra ocieplenie klimatu.

Zimą, kiedy upał nam nie doskwiera, jakoś temat globalnego ocieplenia znika z pierwszych stron gazet i portali. Nie znaczy to jednak, że problem przestał istnieć, istnieje i narasta, o czym niebawem się przekonamy.

tamy
Mapa pokazująca obszary jakie będą zalane oraz miejsce usytuowania oceanicznych tam w północnej Europie. Wykres w prawym dolnym rogu odzwierciedla skalę zagrożenia populacji ludzi w europie w stosunku do podniesienia lustra wody w oceanie.

Naukowcy , tak ci od zmian klimatycznych jak ekonomiści, inżynierowie wybiegają myślami w przyszłość, próbując zaradzić niektórym z problemów jakie globalne ocieplenie ze sobą niesie. Jednym z najbardziej dotkliwych, choć nie wiadomo czy rzeczywiście najbardziej, jest poodnoszenie się lustra wszechoceanu.

Topniejące lody na północy i południu globu, powodują na razie powolne ale w dającej się przewidzieć przyszłości szybkie podniesienie się lustra wody. Jak wiadomo, poziom cieczy w naczyniach połączonych jest zawsze (w określonych warunkach) taki sam, morza i oceany stanowią taki właśnie zespół naczyń połączonych, toteż nie trudno sobie wyobrazić, co się stanie, kiedy w oceanach lustro wody podniesie się o kilka, kilkanaście metrów.

Usytuowanie tam morskich wokół Europy

Nie mówię tu o tropikalnych wyspach, które skazane są praktycznie na zagładę, mówię o Europie.

W Europie szacuje się, że 25 mln ludzi mieszka w strefie narażonej na zalanie w ciągu najbliższych 100 lat. Jest to również strefa niezwykle ważna ekonomicznie.

Dlatego naukowcy, patrząc w przyszłość wymyślili zabezpieczenie naszego kontynentu przed zalaniem, przez odcięcie Europy od Oceanu Atlantyckiego potężną tamą. Miałaby ona zamknąć Morze Północne i Morze Śródziemne. O ile można sobie wyobrazić wybudowanie zapory w przesmyku Gibraltarskim o tyle połączenie taką zapora Irlandii z Norwegią, z pewnością do prostych inżynierskich zadań nie należy.

Przewidywane zamknięcie mórz wokół Azji

Oczywiście realizacja tego projektu, jeśli w ogóle dojdzie do skutku, to okres drugiej połowy naszego stulecia. Jednak autorzy analizując dane na których się oparli, wskazują wyraźnie, na skutki lekceważenia zmian klimatycznych i wpływu człowieka na intensywność z jakimi zachodzą.

Projekt został opracowany przez dwóch naukowców Sjoerda Groeskampa z NIOZ Royal Netherlands Institute for Sea Research, department of Ocean Systems, and Utrecht University, Texel w Holandii oraz Joakima Kjellssona GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel and Christian-Albrechts-Universitat, Kiel, w Niemczech. Został opublikowany w całości tu: Publikacja

w.s.

BRAK KOMENTARZY

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.Cancel reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Exit mobile version