Zaufanie do policji

Pomimo złego nastawienia niektórych ludzi, policja cieszy się zaufaniem Polaków, wynika to z badania społecznego na temat opinii rodaków na temat Policji i jej działań. W sondażu zapytano również o zdanie na temat propozycji zaostrzenia przepisów ruchu drogowego.

Większość respondentów zadeklarowała, że zdecydowanie ufa tej instytucji (aż 72 proc.!) . Częściej deklarację składają kobiety niż mężczyźni. Mniejsze zaufanie do policji mają ludzie młodzi.

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że w obecności partoli czuje się bezpieczniej. Najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzieliły osoby w przedziale wiekowym od 35054 lat. Nieco rzadziej zdanie to podzielały osoby z najmłodszej grupy wiekowej.
Od 2014 roku znacząco została zwiększona liczba przeprowadzanych przez Policję kontroli trzeźwości. Mimo, że odbyło się prawie 2 razy więcej kontroli niż w 2013 roku, prawie połowa respondentów twierdzi, ze kontrole drogowe są przeprowadzane za rzadko.

Polacy natomiast mają zdecydowane zdanie dotyczące karania nietrzeźwych kierowców. Aż 96 procent opowiedziało za natychmiastowym odebraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu.
Jednak zapytani o opinię w sprawie odbierania kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów nieco częściej odpowiadali się za, niż przeciw takiej sankcji. Niemniej jednak w w grupie mężczyzn i ludzi młodych jest więcej przeciwników.

Sondaż „Opinie Polaków na temat bezpieczeństwa wewnętrznego” zrealizowany w dniach od 10 do 13 grudnia 2014 roku metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1002 na zlecenie MSW.

 

/KZ/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.