Zimowa czapla- dla ochłody

zimowa czapla siwa-dla ochłody

Zimowa czapla- dla ochłody

Dzisiaj, dla ochłody i przypomnienia sobie jakie to zimy u nas bywały, opowiem o czapli, którą spotkałem zimą, przy 12.stopniowym mrozie, w centrum miasta, nad Bystrzycą.

Postanowiłem wówczas zrobić kila zdjęć zamarzającej rzeki. W parku dochodzącym do wody, wśród uschniętych badyli dostrzegłem szary cień. W pierwszej chwili myślałem że to jakaś szmata, pozostawiona na krzewach, przez „urzędujących tu” wielbicieli spożywania napojów wyskokowych na wolnym powietrzu.

Po chwili jednak stwierdziłem, że to ptak i to jaki! Piękna czapla siwa zastygła bez ruchu, pozowała mi przez wiele minut do fotografii. Raz tylko zmieniła pozycję. Ja ze swojej strony robiłem zdjęcia ze sporej odległości, tak by ptaka nie stresować, bo w takim mrozie każda drobina energii jest na wagę złota.

Bardzo lubię te ptaki za ich niezwykłą elegancję, to prawdziwe ptasie damy. Przy tym są niezwykle sprawnymi rybakami o niesłychanej wręcz cierpliwości. Potrafią godzinami stać w wodzie bez ruchu wypatrując zdobyczy, kiedy jakaś rybka podpłynie zbyt blisko wyrzucają gwałtownie głowę uzbrojona w mocny dziób, niczym oszczep, i chwytają zdobycz. Schwytaną rybą podrzucają tak, by wpadła w gardziel głową, gwarantuje to gładkie połknięcie ofiary, bez niespodzianych zaczepów.

Czaple polują przeważnie na ryby, niewielkie, nie mające gospodarczego znaczenia. Zdarzają się przypadki, ze szczęście dopisze ptakowi t ten złowi duży okaz, jednak są to sporadyczne przypadki, po za tym, czapla ma za mały przekrój gardła by połknąć dużą rybę.

Dlatego zupełnie niezasłużenie czaple traktowane są jako konkurenci przez wędkarzy i rybaków. Nie tylko nie są konkurentami, ale wybierając z akwenu nieużytkowe ryby, poszerzają bazę pokarmową dla tych użytkowych. Pożyteczne są także, żerując jesienią i zimą na polach, gdzie wyjadają myszy i szczury.
Dlatego ptaki te powinny cieszyć się naszą sympatią i wdzięcznością.