Żółtawy śnieg dotarł i do nas

śnieg, pył

Instytuty i obserwatorzy meteorologiczni donoszą o opadach żółtawo zabarwionego śniegu w Polskich górach, w Internecie pojawiły się zdjęcia z okolic Cieszyna i z Tatr.

Z pewnym zdumieniem i ja zaobserwowałem takie zjawisko w naszej okolicy, śnieg, szczególnie głębsze warstwy, np, po załamaniu się zaspy uwidaczniają wyraźnie ową niezwykłą barwę?

O co chodzi? Żółtawo brązowawy kolor śnieg zawdzięcza pyłowi znad Sahary, który w górnych warstwach atmosfery może przemieszczać się setki kilometrów.

Na Atlantyku na wysokości Sahary takie zjawisko, przy silnych wiatrach wiejących od lądu  jest dość częste, pył pokrywa wówczas całe statki, będąc dość dokuczliwym. Znajduje się go wszędzie, włącznie z jedzeniem, zgrzyta w zębach, powoduje łzawienie oczu, wszystko trzeszczy i piszczy…

Polska leży w końcowym zasięgu jęzora pyłów, znacznie większy jego opad obserwuje się na południu Europy, gdzie i śnieg i niebo nabiera intensywnego żółtobrązowego koloru.

Wiatr przynoszący nad Morzem Śródziemnym saharyjski pył nosi wdzięczna nazwę Sirocco, do nas wprawdzie nie dociera ale wniesiony pył porywany jest przez inne wiatry o większym zasięgu i dla tego mamy takie właśnie ciekawe zjawisko.

Fot., tekst W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.