Zremb sprzedany

Znany strzegomski kamieniarz kupił Zremb.

To zakład istniejący w mieście od 1945 roku, który znalazł się niedawno w stanie upadłości.

Zenon Kiszkiel, bo o nim mowa, kupił zakład za drugim podejściem. O nabycie fabryki starał się już w 2010 roku. Wtedy do nabycia od Skarbu Państwa było 527 tys. (czyli 85 proc.) akcji spółki. Pozostałe 15 proc. akcji zostało przekazane nieodpłatnie pracownikom spółki. Wartość nominalna jednej akcji wynosiła 10 złotych. Ofertę konkurencyjną złożył wtedy Zremb Strzegom Akcjonariat Pracowniczy sp. z o.o.

I to właśnie ta oferta wygrała. Niestety, pracownikom nie udało się utrzymać firmy. Już w marcu tego roku ogłoszono upadłość Zrembu. Najpierw upadłościową, a w konsekwencji likwidacyjną, Firma miała ponad 30 milionów długów. Sytuacja spowodowana jest odmową kredytowania działań restrukturyzacyjnych przez jeden z banków, który jest jednym z największych wierzycieli strzegomskiego Zrembu. Ta sytuacja z kolei pozbawiła firmę źródła finansowania niezbędnego do realizacji zamówień. Proces został przeprowadzony bardzo szybko. Co ciekawe Zremb nigdy nie stracił zamówień. W efekcie syndyk, który wszedł do zakładu, sprzedał 2 z trzech części firmy za ponad milion złotych. Nabywcą jest lokalna firma Kamieniarstwo Zenon Kiszkiel. – Mam pomysł na tę firmę. Jestem przekonany, że mogłaby ona produkować także na potrzeby branży kamieniarskiej – mówił w rozmowie z „Rynkiem Kamienia” Zenon Kiszkiel w 2010 roku. Choć firma nie ma tradycji w produkcji maszyn kamieniarskich, Kiszkiel zna załogę i twierdzi, że pracownicy ZREMB-u to fachowcy. – Jestem pewien, że poradziliby sobie z produkcją nowych maszyn, a na rynku kamieniarskim istnieje duże zapotrzebowanie na nowoczesne technologie, m.in. w zakresie transportu.
Strzegomski ZREMB jest producentem maszyn budowlanych, w szczególności betoniarek, a od niedawna także linii do produkcji betonu. Zajmuje się także produkcją konstrukcji stalowych. Historia firmy Zenona Kiszkiela jest nierozerwalnie związana ze strzegomskim ZREMB-em – zajmuje tereny dawnej fabryki maszyn.

(Pa)

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.