Życie w czasie zarazy- Płyn do dezynfekcji rąk- receptura WHO

Życie w czasie zarazy- Płyn do dezynfekcji rąk- receptura WHO

Wszędzie można przeczytać jak ważne jest mycie rąk w obecnej, epidemicznej sytuacji. Wirus rozpada się pod wpływem mydła, i dobrze, bo to nasza szansa.

Nasze zagrożenie to to, ze łatwo przenika przez błony śluzowe oka, nosa czy ust, dlatego NIE WOLNO DOTYKAĆ ICH NIEUMYTYMI RĘKAMI. Niezależnie od tego czy czujemy się zdrowi czy też że w naszym otoczeniu nie ma ludzi chorych.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że osoba zainfekowana praktycznie od razu zakaża otoczenie, czyli nie wiedząc o tym, czując się zdrowo rozsiewa epidemię. NIE WIEMY gdzie i kiedy mogliśmy dotknąć zakażonej powierzchni.

mycie rąkDla tego podstawowym orężem przeciwko zakażeniu jest mycie rąk, co najmniej przez 20 sekund, dokładnie, z uwzględnieniem przestrzeni między palcami, kciuka i paznokci. Dobrym pomysłem jest nie noszenie w tym czasie obrączek czy biżuterii, wirus może przetrwać między nimi a skórą.

Kiedy nie mamy dostępu do wody na pomoc przychodzą nam płyny i żele odkażające, warto ich używać, bo twarzy dotykamy mimo woli ponad 20 razy na dobę, trzeba dużego skupienia i obserwowania własnych reakcji, by tego uniknąć. Więc dezynfekujemy ręce, im częściej tym lepiej.

Płynu do dezynfekcji jest mało na rynku i jest drogi. WHO opracowało przepis na taki płyn, do uzyskania domowym sposobem.

Płyn do dezynfekcji rąk- receptura WHO

Proporcje są przemyślane i bardzo ważne ze względu na skuteczność w niszczeniu wirusa (stężenie alkoholu) i ochronę skóry rąk przed działaniem alkoholu (ilość gliceryny)

Składniki na 1 litr płynu dezynfekującego:

  • 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu)

  • 110 ml wody przegotowanej lub destylowanej

  • 42 ml 3% wody utlenionej

  • 15 ml 98% glicerolu (gliceryny)

  • zakręcany pojemnik, nieco większy niż 1 l

Do czystego pojemnika wlewamy alkohol, dodajemy pozostałe składniki, zakręcamy, lekko potrząsamy dla zmieszania składników i odstawiamy na kilka godzin w celu zniszczenia ew. mikroorganizmów, które mogą dostać się do płynu w domowych warunkach.
Tu jest pełna instrukcja WHO

Taki płyn dobrze jest postawić tuż przy wejściowych drzwiach, tak by natychmiast po wejściu do domu domownicy mogli zdezynfekować dłonie. Proszę prześledzić co robimy od chwili zamknięcia drzwi do pierwszego mycia rąk… to bardzo ciekawe…

Domowy płyn dezynfekujący z octem.

Ten środek gospodynie znakomicie znają z czasów biedy gospodarczej lat osiemdziesiątych, z powodzeniem może służyć do dezynfekcji sanitariatów, podłóg, blatów, drzwi itd.

Do zrobienia takiego płynu potrzebujemy:

  • 0,5 l octu

  • 400 ml przegotowanej wody

  • 50 ml wody utlenionej

Po zmieszaniu składników nadaje się do użycia, bardzo dobrze pracuje się nim przy pomocy rozpylacza, którym natryskujemy dezynfekujący spraj na czyszczoną powierzchnię.

Podstawa jednak to MYCIE RĄK MYDŁEM, NAJLEPIEJ W CIEPŁEJ WODZIE.

W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.