Pod takim hasłem odbywają się w Świdnicy szkolenia dla różnych organizacji i osób mających możność i zadanie reagowania i prowadzenia szeregu czynności, w celu jak najszybszego przerwania i zabezpieczenia nieletniej ofiary przemocy ze strony dorosłych.
Akcja ma też na celu uwrażliwienie społeczeństwa na krzywdę dzieci i młodzieży takie, by w chwili podejrzenia, że taka sytuacja zachodzi reagować.
Publikujemy cykl materiałów na ten temat, który mówi o tym jak reagować, także o zabezpieczeniu REAGUJĄCEGO, mowa jest o sposobach reakcji służb i prokuratury a także o formach pomocy rodzinie w której taka przemoc zaistniała.
Zapraszamy do uważnego obejrzenia i wysłuchania.
„Nowe standardy ochrony małoletnich – rozwiązania prawne wynikające z nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym oraz innych ustaw (tzw. Ustawa Kamilka)”
29 sierpnia 2023 r. weszły w życie pierwsze przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazwanej ustawą Kamilka. Nowe regulacje wzmacniają ochronę dzieci przed przemocą.
Projekt został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, Zmiany wprowadzone dzięki „Ustawie Kamilka” zakładają m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych. Co pozwoli na ustalenie m.in. dlaczego nie podjęto odpowiednich działań zanim dziecku stała się krzywda, a także co robić, aby zapobiec takim zdarzeniom. W tym celu minister sprawiedliwości powoła specjalny zespół ds. analizy zdarzeń, na skutek których dziecko poniosło śmierć lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Nowe przepisy obligują też sędziów, orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego do udziału w specjalistycznych szkoleniach. Celem tych szkoleń jest zwiększenie umiejętności rozpoznawania symptomów krzywdzenia dziecka. Również jednostki prowadzone przez samorządy, które podejmują działania na rzecz dzieci i młodzieży będą zobowiązane z obowiązane do wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich”. Taki obowiązek będzie spoczywał także na szpitalach czy obiektach turystycznych.
W.S.