19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Pod takim hasłem odbywają się w Świdnicy szkolenia dla różnych organizacji i osób mających możność i zadanie reagowania i prowadzenia szeregu czynności, w celu jak najszybszego przerwania i zabezpieczenia nieletniej ofiary przemocy ze strony dorosłych.

Akcja ma też na celu uwrażliwienie społeczeństwa na krzywdę dzieci i młodzieży takie, by w chwili podejrzenia, że taka sytuacja zachodzi reagować.

Publikujemy cykl materiałów na ten temat, który mówi o tym jak reagować, także o zabezpieczeniu REAGUJĄCEGO, mowa jest o sposobach reakcji służb i prokuratury a także o formach pomocy rodzinie w której taka przemoc zaistniała.
Zapraszamy do uważnego obejrzenia i wysłuchania.

 

„Nowe standardy ochrony małoletnich – rozwiązania prawne wynikające z nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym oraz innych ustaw (tzw. Ustawa Kamilka)”

29 sierpnia 2023 r. weszły w życie pierwsze przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazwanej ustawą Kamilka. Nowe regulacje wzmacniają ochronę dzieci przed przemocą.

Projekt został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, Zmiany wprowadzone dzięki „Ustawie Kamilka” zakładają m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych. Co pozwoli na ustalenie m.in. dlaczego nie podjęto odpowiednich działań zanim dziecku stała się krzywda, a także co robić, aby zapobiec takim zdarzeniom. W tym celu minister sprawiedliwości powoła specjalny zespół ds. analizy zdarzeń, na skutek których dziecko poniosło śmierć lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Nowe przepisy obligują też sędziów, orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego do udziału w specjalistycznych szkoleniach. Celem tych szkoleń jest zwiększenie umiejętności rozpoznawania symptomów krzywdzenia dziecka. Również jednostki prowadzone przez samorządy, które podejmują działania na rzecz dzieci i młodzieży będą zobowiązane z obowiązane do wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich”. Taki obowiązek będzie spoczywał także na szpitalach czy obiektach turystycznych.

W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.