21 lamp na 7 słupach. Cywilizacja.

Cywilizacja na Ceglanej w Świdnicy

Co nie udało się sześciu panom prezydentom miasta , udało się pani prezydent.

Ceglana- ta nazwa stosunkowo niedawno nadana ulicy-  na pamiątkę cegielni, sprzed wieków, uposadowionej wzdłuż potoku, cieku, który dzisiaj płynie w cembrowinie, choć jeszcze parę lat temu, na okolicznym odcinku,  wylewał, po dużych deszczach,  na parking sklepu Marcher przy Skłodowskiej.

Południowo- zachodnia część miasta. Ulica powstała w latach 60., 70. może nie sama z siebie ale ubijana przez kierowców- szczęśliwych posiadaczy aut i garaży, które właśnie wtedy powstawały.

Ulica całkiem króciutka, bo ma 250 metrów…A ile wrażeń było i jest.

Wybudowanych jest tu ponad sto garaży. Gratka przed laty,  teraz to już komfort.

Dla wielu skrót lub droga na miejscowe, bardzo liczne ogrody działkowe.

Kto wiedział, z przyjezdnych od strony Świebodzic, Słotwiny,  to wielki skrót na Latawiec.

Kto wiedział to dobry dojazd do warsztatu Pana Edka.

Dla mieszkańców np. Staszica w latach 80.90. skrót do ówczesnej Jaskółki czy Tęczy, poważnych, wtedy, marketów dla tej części miasta.

Dla mnie w 1986 roku, odcinek usypiania córki/ patatatj, patataj/ w drodze na zakupy, do wspomnianych sklepów. Na równy kawałek nie można było liczyć.

Klął każdy. I pieszy, i rowerzysta, i kierowca. Bo dziura na dziurze. Latem kurz. Zimą ślisko. Nocą o każdej porze roku ciemno, że choć w pysk daj. A noce były ważne, w późniejszych latach, bo to także skrót na Shela, nie koniecznie po paliwo do aut.

Co jakiś czas pozostałym po jakimś remoncie asfaltem zalewano dziury, albo zasypywano resztkami budowlanymi. Cieszyliśmy się kilkanaście dni by jak to przy dziadostwie, powrócić do pokonywania wyrw, dziur i dziurek…I tak przez 60. lat.

Za  zdziczałym boiskiem powstał Kaufland- 7, 8 lat temu- inwestycja kontrowersyjna.  Budowano obok kolejne markety. Powstało małe centrum handlowe.

Na Ceglanej  coś zaczęło się dziać. Powstało ujście dla wody deszczowej, wylano asfalt. No i oświetlenie. 21 lampy na 7 słupach. Cywilizacja, Panie, cywilizacja. Za Moskal- Słaniewskiej.

 

bzs

 

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.