Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne

Koniec roku to moment podczas którego masa ludzi postanawia odmienić swoje życie. Najlepszym tego przykładem są tradycyjne postanowienia noworoczne, które mają na celu zmotywować nas do działania i zmienienia swojego stylu życia.

Co chcemy w sobie zmienić?

Ekspert ATERIMA z zakresu HR – Anna Dolot – jest autorem bezpłatnego internetowego kreatora do tworzenia listy postanowień noworocznych.* Na podstawie wpisów internautów w grudniu oraz styczniu na stronie ATERIMA pojawił się wpis, który publikuje jakie najczęściej Polacy mają postanowienia.

Lista najpopularniejszych postanowień noworocznych wcale nie jest zaskakująca. Jeśli chodzi o życie prywatne użytkownicy kreatora najczęściej wybierali schudnięcie, (41%). Na drugim miejscu znalazły się regularne ćwiczenia fizyczne (32%). Trzecim w kolejności popularnym postanowieniem okazało się przeczytanie określonej liczby książek (21%).

Czy realizujemy postanowienia noworoczne?

Utworzenie listy postanowień, które mają zmienić styl naszego życia to jedno, ale zrealizowanie tej listy, to już zupełnie inny kawałek chleba.

Tak jak wcześniej pisaliśmy według ATERIMA schudnięcie jest najczęstszym postanowieniem noworocznym według użytkowników kreatora. W styczniu niektóre centra fitnessu będą miały o 1/3 więcej klientów. 25% osób zrezygnuje już po pierwszym tygodniu, 29% po dwóch, 36% podda się po miesiącu, a 50% w ciągu pół roku. Ostatecznie aż 92% tych postanowień spełźnie na niczym (University of Scranton).

Co jednak możemy zrobić, byśmy należeli do tych 8% osób, które dotrzymują swoich postanowień noworocznych?

Najważniejsze pierwsze kroki

Pamiętajmy, że na samym początku będzie nam najciężej. To nic dziwnego! Zmieniamy przyzwyczajenia, które rządziły nami najczęściej przez wiele miesięcy, czy lat. Dlatego na samym początku musimy nie tylko najbardziej siebie pilnować, ale też jeszcze przed rozpoczęciem działań zastanowić się, co nas najlepiej zmotywuje.

Do każdego przemawia co innego. Może być to wspólna zmiana stylu życia wraz z inną osobą dzięki czemu będzie nam raźniej. Prowadzenie notatek, byśmy widzieli własny postęp lub wyznaczenie sobie drobnych nagród za każdy miesiąc postępowania według swoich postanowień to dość znane metody, które pomogą nam w naszych założeniach.

Kiedy w końcu przywykniemy do zmian, które weszły w nasze życie będzie nam coraz łatwiej i możliwe, że te metody nie będą już nam potrzebne, by utrzymać swoje nowe przyzwyczajenia.

Bądźmy realistami

Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić samym sobie na nadchodzący nowy rok to nierealne oczekiwania wobec własnych zmian, które planujemy. Rzucenie sobie dużych, ambitnych planów samym sobie nie jest złe – o ile patrzymy na to w realistyczny sposób. Sami znamy siebie najlepiej i jeśli uważamy, że nasze postanowienia mogą być dla nas przytłaczające, to zmieńmy taktykę.

Badania University of Scranton** pokazują, że ludzie są bardziej skłonni do wytrwania w swoich postanowieniach jeśli widzą rezultaty niemal od razu. Warto wziąć to pod uwagę przy postanowieniach takich, jak częstsze czytanie książek. Im szybciej przeczytamy kilka tytułów, tym szybciej zauważymy zmiany, których oczekiwaliśmy od samych siebie. Z tego powodu będziemy zadowoleni i będziemy kontynuować czytanie kolejnych tytułów, by jeszcze bardziej być z siebie zadowolonym. Nie ma to jak wspaniałe działanie endorfin! Co jeśli jednak nasze postanowienia są długoterminowe?

Podzielenie dużego celu na mniejsze zadania zdecydowanie ułatwi jego realizację. Jeśli planujesz schudnąć pomyśl o powolnym obniżaniu dziennego spożycia kalorii oraz o powolnym zwiększeniu ćwiczeń. Głodzenie się, by osiągnąć jak najszybciej zamierzony efekt nie jest niczym dobrym.

Nowy Rok, a postanowienia

Jeśli nie uda ci się wcielić swoich postanowień w życie od razu i przypomnisz sobie o nich dopiero za kilka miesięcy – zacznij na nowo w dowolnym miesiącu roku! Nie odkładaj swoich postanowień na kolejny Nowy Rok. Wciel je w życie od razu przy zastrzyku motywacji i nie wahaj się ani chwili.

  • https://www.aterima.pl/aktualnosci,660,jakie-sa-najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-polakow.html
    ** https://sites.scranton.edu/campuscorner/2018/02/08/how-to-keep-those-new-years-resolutions/

DODATKOWE ŹRÓDŁA

https://tipy.interia.pl/artykul_29475,jak-walczyc-z-prokrastynacja-skuteczne-metody,3.html

https://www.forbes.com/sites/vanessaloder/2016/04/15/10-scientifically-proven-tips-for-beating-procrastination/#188d7386296a

Szczęśliwego Nowego Roku!

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.