Bobrowa sprawa

Bobry szkodniki czy sprzymierzeńcy

Ostatnio w mediach, także społecznościowych, pojawia się temat bobrów. W zależności od tego czyje racje media prezentują, bobry pokazywane są jako szkodniki lub bardzo pożyteczne zwierzęta.

bóbrNasza miniatura filmowa pokazuje te sympatyczne zwierzęta w świetle naukowych badań, prowadzonych nad nimi i ich wpływem na środowisko od lat.

Obecna ekipa rządowa jest zdecydowana na zabicie dużej ilości tych zwierząt, jako wyjście na przeciw oczekiwaniom rolników, którzy donoszą o szkodach jakie te zwierzęta wyrządzają w ich gospodarstwach.

Polski Związek Łowiecki poinformował, że obecnie obwiązujące porozumienie pomiędzy Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska a Przewodniczącym ZG PZŁ zakłada możliwość odstrzelenia 27 tysięcy bobrów – podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wieści rolnicze

Tymczasem na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska można znaleźć takie uwagi na temat szkodliwego wpływu bobrów na gospodarkę człowieka:

Eksperci badający ten gatunek od lat stoją na stanowisku, że szkody wyrządzane przez bobry, szczególnie te związane z naruszaniem wałów przeciwpowodziowych, są efektem niewłaściwego projektowania i realizacji tych budowli oraz braku działań prewencyjnych. Miejsca szczególnie narażone na rozkopywanie powinny być bowiem zabezpieczane poprzez wyłożenie siatką. Z kolei szkodom wyrządzanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i leśnych można z powodzeniem zapobiegać poprzez stosowanie rur montowanych w tamach. W ten sposób zapobiega się powstawaniu rozlewisk. Cenne drzewa, które mogą być narażone na zgryzanie chroni się np. poprzez grodzenie siatką. Regularnie stosowane zabiegi znacząco przyczyniają się do zmniejszenia szkód, a tym samym do osłabienia konfliktu na linii człowiek – bóbr.

Te działania są bardzo istotne, bowiem bobry odgrywają niezwykle istotną rolę w podnoszeniu naturalnej retencji wody oraz kształtowaniu bioróżnorodności. Czasem aktywność bobrów przynosi efekty zaskakujące nawet dla osób, które na co dzień stykają się z tymi zwierzętami. GDOŚ

Zapraszamy do obejrzenia miniatury.

W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.