Brak dokumentów samochodu podczas kontroli – jeszcze w tym roku zniknie problem.

Brak dokumentów samochodu podczas kontroli-jeszcze w tym roku zniknie problem

Brak dokumentów samochodu podczas kontroli-jeszcze w tym roku zniknie problem

Do tej pory brak dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej OC podczas kontroli przeprowadzanej przez Policję jest wykroczeniem. Zagrożone jest to mandatem w wysokości od 50 zł (najczęściej stosowane) do 250 zł.

Problem ten ma zniknąć jeszcze w tym roku, opracowywana jest zmiana przepisów znosząca obowiązek posiadania tych dokumentów przy sobie przez kierującego pojazdem.

Policjant podczas kontroli ma sprawdzać dane pojazdu w krajowej bazie, przy pomocy pokładowego terminala i łącza bezprzewodowego z internetem. W praktyce takie sprawdzanie odbywa się już od dawna, tyle że póki co system nie jest sprawny w 100%, sprawdzanie trwa dość długo, system się zawiesza, należy mieć nadzieję, że te niedostatki zostaną usunięte.

Na świecie samochody sprawdzane są już podczas jazdy, terminal policyjny łączy się w czasie rzeczywistym z systemem krajowym, gdzie są wszelkie potrzebne do kontroli dane. Często kontrolowany kierowca nawet nie wie, że jego dane są właśnie sprawdzane.

Nikomu nie życzymy wątpliwej przyjemności bycia zatrzymywanym do kontroli drogowej, jednak jeśli już tak się stanie, życzymy by przebiegała ona szybko i bez przykrych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o