Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica na Mistrzostwach Polski

W poniedziałek 26.04.2021 na hali curlingowej “Curling Łódź” rozpoczną się zmagania w Mistrzostwach Polski w Curlingu 2021. Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica będzie reprezentowany przez 3 drużyny. Dwie w kategorii mężczyzn oraz jedną w kategorii Kobiet.

Świdnica jest jedynym miejscem na Dolnym Śląsku, gdzie można spróbować tej zimowej dyscypliny olimpijskiej. W Polsce warunki do uprawiania curlingu są skromne. Istnieje tylko jedna profesjonalna 4-torowa hala w Łodzi. Dedykowane sezonowe tory do curlingu są w Gdańsku oraz w Pawłowicach na Śląsku. Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica został założony w marcu 2020 roku, z inicjatywy Bartosza Łobazy, reprezentanta Polski, który od listopada 2019 prowadzi treningi curlingu w Świdnicy.

– Curling w Świdnicy trafił na bardzo podatny grunt i wiele osób mocno zaangażowało się w działalność na rzecz nowopowstałego klubu.Bez ich zaangażowania nie udałoby się to wszystko. Mam nadzieję, że następny sezon będzie już rozegrany w normalnym trybie i będziemy mogli zachęcić wiele nowych osób do rozpoczęcia przygody z curlingiem. Udało się wystawić 3 drużyny w Mistrzostwach Polski seniorów oraz zgłosiliśmy po jednej drużynie do MP Juniorów oraz MP Juniorów Młodszych, jednak ze względu na pandemię i matury są one przesunięte. Teraz zachęcam do trzymania kciuków i śledzenia poczynań “Dzików” na mistrzostwach – relacjonuje Bartosz Łobaza prezes DKC “Dzik” Świdnica.

Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica w kategorii mężczyzn będą reprezentować dwie drużyny. “Ekipa Kłusownika” ze skipem Bartoszem Pietrzakiem zagra w składzie Patryk Dżoń, Mateusz Pitiło i Łukasz Tomaszek. Bartosz Pietrzak jest już medalistą Mistrzostw Polski Juniorów z 2005. W drugiej drużynie, “Senior +” pod wodzą jednego z ojców założycieli polskiego curlingu Pawła Kubika, wystąpią jeszcze Piotr Kuszka, Robert Staroń oraz Jakub Dąbrowski, wypożyczony z Poznańskiego Klubu Curlingowego. Panowie rozpoczynają rozgrywki w poniedziałek, a finał ma zostać rozegrany w piątek. Rozgrywki podzielone są na dwie fazy grupowe oraz finały. Do MP zgłosiło się 16 drużyn męskich

W środę rywalizację grupową rozpoczną kobiety. “Dzikie Wiedźmy” skipowane przez Mariettę Dąbrowską stawią czoła 5 innym zespołom. W składzie drużyny ze Świdnicy zagrają Agata Pietrzak, Małgorzata Rudownik oraz Katrzyna Żądło.

Na MP rozgrywanych w Łodzi DKC “Dzik” Świdnica będzie miał jeszcze jednego reprezentanta. Prezes Bartosz Łobaza na co dzień grający w barwach Sopot Curling Club Wa ku’ta Team Stych wraz z drużyną jest jednym z faworytów do zdobycia tytułu.

Wyniki Mistrzostw Polski w Curlingu będzie można śledzić na stronie https://curlingevent.pl/
oraz profilach fb https://www.facebook.com/dolnoslaski.curling/
https://www.facebook.com/teamstych/

Co wiemy o curlingu?

Curling (wym. angielska: /ˈkɜːlɪŋ/) należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem.

Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie” (viki.pl)

Do tej definicji można dodać, że zawodnicy aby grać skutecznie, muszą mieć sporą wiedzę z zakresu fizyki, taktyki i strategii.

Fizyki, ponieważ ślizg kamienia puszczonego po lodzie podlega wielu procesom fizycznym, którymi sterują szczotkujący lód przed kamieniem. To oni korygują jego tor i szybkość przemieszczania. Strategii i planowania bo rzecz polega na takim zagraniu by zyskać jak najwięcej punktów jak najbardziej przy tym szkodząc i przeszkadzając przeciwnikowi.

Curling w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, warto mu kibicować, bo to szlachetny sport.

W.S na podstawie materiałów nadesłanych przez klub i Wikipedii.
Zdjęcia nadesłane przez Klub i Wikipedia.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.