Jemiołuszka – zimowy gość

Jemiołuszka - zimowy gość

Jemiołuszka to kolejny zimowy ptak, który przylatuje do nas przetrwać zimę. Jako, że bytuje w północnych rejonach Euroazjii, nasze zimy dla nich to jak ciepłe kraje.

Jest to piękny ptak krępej budowie ciała, silnym dziobie o pastelowych barwach, z kolorowymi zdobieniami skrzydeł i ogona oraz fantazyjnym czubkiem.

Można go u nas zobaczyć obserwując krzewy i drzewa, na których owoce pozostają całą zimę, jak jarzębina czy ligustr. Pojawiają się rozgadanymi grupami 20 do blisko 100 osobników, obsiadając cały krzew i pałaszując jego owoce.

Ptaki te pobierają codziennie dwa razy więcej pokarmu niż same ważą (ponad 110 g). Nie dziwi więc ich żarłoczność i ociężałość po posiłku.

Trawienie pokarmu u jemiołuszki trwa szybko, 7-10 minut. Niestrawione resztki po posiłku zostają wydalone zaraz potem na zewnątrz, gdyż szybko przesuwają się przez żołądek i jelita. W tak krótkim czasie soki trawienne są w stanie rozłożyć miąższ i skórkę, ale same nasiona są zwykle nienaruszone. Ptak ma zatem duże znaczenie w rozsiewaniu i rozprzestrzenianiu nasion roślin – krzewów i drzew, które znajdują się w jego diecie. Przemieszczając się wydala je z odchodami.

Jest to przykład, ze każdy organizm ma znaczenie w porzyrodzie, ptak na pozór bez znaczenia dla gospodarki człowieka, po bliższym przyjrzeniu się ma duże znaczenie dla naturalnego odnawiania się drzewostanów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii, do której wejdziemy klikając poniższą fotografię.
Jemiołuszka - zimowy gośćFot.W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.