Katastrofa ekologiczna w jednym z najpiękniejszych przyrodniczo regionów Dolnego Śląska

Katastrofa ekologiczna w jednym z najpiękniejszych przyrodniczo regionów Dolnego Śląska

Barycz to rzeka, od której swoją nazwę wziął Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Park o powierzchni ok. 87 tys. ha jest jedną z największych w Europie ostoi ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać blisko 300 gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego, bataliona czy remiza. Na terenie Parku znajduje się też jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – Stawy Milickie oraz mniejsze rezerwaty przyrody.

 


1.lipca przyrodnicy i przebywający w rejonie wielbiciele natury podnieśli alarm, Barycz jest zatruta, płynie nią tysiące padłych ryb.
Do zanieczyszczenia ściekami nieznanego pochodzenia doszło na odcinku około 60 km od Odolanowa do miejscowości Wąsosz. Wydano apel o powstrzymanie się od przeprowadzania spływów kajakowych, łowienia ryb oraz wszelkiej aktywności nad rzeką.

We wtorek, 7 lipca odbyła się kolejna wizytacja terenowa przedstawicieli Wód Polskich, między innymi z osobistym udziałem dyrektora RZGW we Wrocławiu – Mariusza Przybylskiego oraz dyrekcji zarządu zlewni w Lesznie, na której obszarze administracyjnym znajduje się rzeka Barycz. Odbywające się codziennie wizje terenowe, prowadzone przez pracowników zarządu zlewni w Lesznie i w Miliczu potwierdzają, że polepszyły się warunki tlenowe i przejrzystość w rzece, w której widać pływający narybek – prognozy na poprawę jakości wody są więc obecnie bardziej optymistyczne niż jeszcze kilka dni temu.
Burmistrz Odolanowa zaapelował do rolników z terenów, na którym doszło do zanieczyszczenia o usunięcie pryzm obornika z terenów podmokłych i zalanych. Jest to domniemane źródło zanieczyszczenia rzeki. Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu prowadzi kontrolę w tej sprawie.

Ryby i inne kręgowce i bezkręgowce bytujące w rzece a także rośliny wodne są podstawowym źródłem pożywienia bytujących tam ptaków, często niezwykle cennych i rzadkich. Dlatego zatrucie rzeki może stanowić dla nich poważne zagrożenie.

Zdjęcia W.S.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.