Koronawirus zagrożeniem dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego? Sanepid odpowiada

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy dr n. med. Ireneusz Skawina

Koronawirus zagrożeniem dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego? Sanepid odpowiada

Ogólnoświatowe media z dnia na dzień informują o coraz to nowszych danych dotyczących koronawirusa. Z najnowszych wieści wynika, że liczba ofiar śmiertelnych na terenie Chin to ponad 170 osób. Liczba osób zarażonych przekroczyła 7000, niestety wiele z nich jest w stanie krytycznym. Kilkadziesiąt przypadków koronowirusa stwierdzono także poza Chinami, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Francji. Linie lotnicze zawieszają lub zmniejszają liczbę lotów bezpośrednich do Chin.

Czy sytuacja ta dotyczy mieszkańców Powiatu Świdnickiego? Czy mamy powody do obaw?  Na nasze pytania odpowiada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy, dr n. med. Ireneusz Skawina.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy
dr n. med. Ireneusz Skawina
 • Czy Pana zdaniem świdniczanie, mieszkańcy Powiatu Świdnickiego mają podstawy do obaw w kwestii koronawirusa? Czy odnotowano w ostatnim czasie jakiekolwiek zagrożenie wystąpienia tego wirusa w naszym regionie?

dr n. med. Ireneusz Skawina: Uważam, że na chwilę obecną mieszkańcy Powiatu mogą czuć się bezpiecznie ponieważ w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

 • Jakie zalecenia powinny znać osoby, które w najbliższym czasie musza wybrać się do Chin i/lub w inne obszary zagrożone występowaniem groźnych wirusów? Co ze szczepieniami w tym zakresie?

dr n. med. Ireneusz Skawina: Przede wszystkim nie zaleca się obecnie  podróżowania do Chin, Azji Wschodniej i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Jeżeli jednak ktoś już w Chinach przebywa to zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego podróżując po nich powinien pamiętać o:

 • unikaniu miejsc publicznych, zatłoczonych,
 • bezwzględnym unikaniu bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
 • unikaniu odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
 • unikaniu kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
 • ścisłym przestrzeganiu zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
 • przestrzeganiu  zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

 • Czy Pana zdaniem jesteśmy w stanie w dzisiejszych czasach w 100% ustrzec się przed groźnymi wirusami typu koronawirus? Dlaczego? 

dr n. med. Ireneusz Skawina: Tak naprawdę nie byliśmy, nie jesteśmy i prawdopodobnie nigdy nie będziemy gotowi ustrzec się w 100% przed patogenami.

Martwiący jest jednak problem, o którym od dawna dyskutują epidemiolodzy całego świata. Mam na myśli wzmożoną hodowlę zwierząt czy wypieranie dzikich zwierząt z ich z naturalnych środowisk. Do tego wszystkiego jak dodamy obserwowany od wielu lat wzrost populacji i migracji ludności to zagrożenie ze strony nowych patogenów jest pewne i właśnie je obserwujemy.

 • Czy do PSSE w Świdnicy mogą zgłosić się osoby, które mają podejrzenia, że mogły zostać zarażone koronawirusem lub innym?

dr n. med. Ireneusz Skawina: Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni osoba była w Chinach lub miała kontakt z kimś kto był w tym czasie w Chinach, a jednocześnie występują u niej temperatura ciała powyżej 38 oraz kaszel, duszność – powinna zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego swojego miejsca zamieszkania. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Przypominam również, że obecnie panuje okres wzmożonej zachorowalności na grypę, której również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:

 • temperatura ciała powyżej 38;
 • ogólne złe samopoczucie;
 • bole mięśni i stawów;
 • kaszel, katar, duszność.

należy udać się do  lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

 • Wielu z nas zamawia paczki przez internet. Zapewne sporo zamawianych przedmiotów pochodzi z Chin. Czy można się zarazić wirusem tą drogą?

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.


Ośrodki znajdujące sie najbliżej Świdnicy, w których funkcjonuje oddział chorób zakaźnych:

 • Specjalistyczny Szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego

Wałbrzych, ul. Batorego 4

(16 km od Świdnicy)

 • SPSK Nr 1 we Wrocławiu

Chałubińskiego 2-2a

(50 km od Świdnicy)
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego

ul. Koszarowa 5

(53 km od Świdnicy)

 • Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

ul. Jeleniogórska 4

(78 km od Świdnicy)

 • Szpital Wojewódzki w Opolu – SPZOZ

ul. Katowicka 64

(105 km od Świdnicy)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.