Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza świdnickie muzeum i biblioteka

Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza świdnickie muzeum i biblioteka

Na podróż z Bolkiem II Małym po jego rezydencjach zaprasza Muzeum Dawnego Kupiectwa, a Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do wirtualnej wędrówki po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika jakim był Arkady Fiedler. To atrakcje przygotowane przez świdnickie instytucje kulturalne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbywają się one pod hasłem „Moja droga”. Organizatorzy, wykorzystując motyw drogi, zapraszają do podróży po polskiej kulturze i historii, ale również zachęcają do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

Bolko II Mały w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Bolko II Mały był synem księcia świdnickiego Bernarda Statecznego i Kunegundy Łokietkówny, córki króla polskiego Władysława Łokietka. W 1326 roku przejął rządy nad księstwem świdnickim po swym zmarłym ojcu. Był dobrym gospodarzem swych ziem, wspierał miasta, zwłaszcza Świdnicę, którą obdarzył licznymi przywilejami. Wzniósł i rozbudował liczne zamki, zwłaszcza na sudeckiej granicy z Czechami.

 

Pracownicy muzeum przybliżą historię dawnych włości Bolka II Małego wspólnie z aktorem Andrzejem Popielem odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu historycznym „Korona Królów”. Zapraszamy na:

 

  • 19 września o godz. 12.00 na projekcję krótkiego, amatorskiego filmu „Podróże z Bolkiem II”, wstęp wolny.
  • 19 września o godz. 13.00 na spotkanie z gościem specjalnym z serialu „Korona Królów”, wstęp wolny.
  • 20 września o godz. 12.00 na prelekcję o rezydencjach Bolka II (hol I piętro muzeum), wstęp wolny.
  • 19 i 20 września godz. 15.00 zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa z przewodnikiem, maksymalnie grupy 20 osobowe (wstęp wolny, obowiązują zapisy: [email protected]).

 

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem wymogów sanitarnych. W przypadku nasilenia się sytuacji pandemicznej Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zastrzega sobie prawo do zmiany form wydarzeń ze stacjonarnych na online. O wszystkich zmianach organizatorzy będą informować na bieżąco na profilu FB i stronie www.muzeum-kupiectwa.pl.

Podróżniczym szlakiem w bibliotece

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy ma charakter wirtualny w formie wystawy i warsztatów online, skierowanych do wszystkich mieszkańców bez względu na wiek.

W tym roku inspirując się hasłem przewodnim wydarzenia – „Moja droga” pracownicy MBP zapraszają w świat podróży. Proponują wędrówkę po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika jakim był Arkady Fiedler. O jego marzeniach, realizowaniu postanowień, bogactwie doświadczeń podróżniczych będzie można dowiedzieć się z wirtualnej wystawy „Wielki marzyciel, który wyruszył na spotkanie nowych światów – Arkady Fiedler”. Wyruszając w drogę morską nie sposób nie znać podstawowych węzłów żeglarskich, dlatego też podczas warsztatów online będzie można zdobyć między innymi taką wiedzę.

W wirtualną podróż zapraszamy w sobotę, 19 września o godz. 10:00 na profil na FB:  MBP w Świdnicy, Wypożyczalnia Naukowa i Czytelnia Czasopism.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.