Pracujesz za granicą? Licz się ze stratą pieniędzy…

euro

Pracujesz za granicą? Licz się ze stratą pieniędzy…

Ministerstwo finansów przygotowuje projekt ustawy o zmianie ustawy o, między innymi, podatku od osób fizycznych. Zmiana ta dotknie boleśnie osoby pracujące za granicą. W projekcie jest zapis o zniesieniu podatkowej ulgi abolicyjnej od przychodów osiągniętych za granicą. Znalazł się tu zapis o treści „jednocześnie likwiduje ulgę, o której mowa w art. 27g ustawy PIT (tzw. ulgę abolicyjną)”. W treści projektu tej ustawy brak jest wyjaśnienia powodu likwidacji tej ulgi.

Do tej pory przychody osiągane w całości za granicą były opodatkowywane wyłącznie w kraju ich osiągnięcia. Było to korzystne, ponieważ w wielu krajach podatek dochodowy jest niższy niż u nas. Od wejścia w życie opisywanej wyżej poprawki, przychód osiągnięty za granicą będzie podlegał opodatkowaniu w kraju jego osiągnięcia a w Polsce, dodatkowo będzie naliczana różnica podatku.

Tak więc w wielu przypadkach obciążenie podatkowe pracującego za granicą w wielu przypadkach wzrośnie.

Ulga abolicyjna do tej pory dotyczy osób mających stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP i podlegających tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich przychodów, bez względu na miejsce źródeł ich powstania.

Dotyczy to na przykład pracowników kontraktowych, marynarzy, budowlańców, pracowników opieki starszych ludzi itd…

Ulgę abolicyjna stosuje się wg ustawy do przychodów z:

  • umowy o pracę, pracę nakładczą, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego,
  • działalności wykonywanej osobiście,
  • działalności gospodarczej,
  • z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.
Przykładowo osoba pracująca w Niemczech, tylko tam uzyskująca swoje dochody płaci podatek dochodowy tylko w Niemczech.
Po wejściu poprawki w życie zapłaci podatek dochodowy w Niemczech oraz dopłaci różnicę między podatkiem dochodowym w Polsce i Niemczech polskiej skarbówce.

Rząd planuje wprowadzenie poprawki w życie od 1 stycznia 2020.

W.S.

Żródło:pit.pl

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.