Ślad węglowy – wszyscy produkujemy CO2

Ślad węglowy - wszyscy produkujemy CO2Ślad węglowy – wszyscy produkujemy CO2

Zastanawialiście się kiedyś, jaki jest każdego z nas wkład w globalne ocieplenie?
Bo że człowiek ma na to wpływ, dla większości z nas już chyba nie jest niczym nowym.
Ostatnie lato z kolei dobitnie „poinformowało” nas jak może wyglądać nasza niedaleko przyszłość.

Naukowcy opracowali metodę do określenia tego wpływu na środowisko. Nosi ona nazwę „śladu węglowego”, a oblicza się go dla każdego produktu i czynności zużywających zasoby naturalne Ziemi. Liczy się je w ekwiwalencie CO2 od momentu wydobycia surowców na jego wytworzenie po jego utylizację.

Ślad węglowy - wszyscy produkujemy CO2Na przykład na 1kW energii dostarczonej odbiorcy składa się energia włożona w wydobycie konkretnej ilości węgla, przesłania go do elektrowni, zamiany na energie elektryczna i przesłania do konkretnego miejsca. Wszystko to odbywa się kosztem wytwarzania i emitowania do atmosfery konkretnych ilości CO2 oraz innych gazów cieplarnianych. To jest właśnie w dużym uproszczeniu ślad węglowy.

Każdy z nas ogrzewa mieszkanie, korzysta z urządzeń elektrycznych, przedmiotów jak ubrania kosmetyki czy książki, żywi się korzystając z konkretnych produktów, przemieszcza się przy pomocy własnych lub społecznych środków komunikacji. Wszystko to zostawia ślad węglowy.
Suma tych śladów nie jest bagatelna, jeśli dla każdego Polaka średni, statystyczny ślad węglowy wynosi 8 000 kg CO2 to jest to już poważna ilość.

Trzeba zasadzić ponad 2 ha lasu, by wchłonął taka ilość dwutlenku węgla, jaką emituje każdy z nas.

Jeśli chcesz się dowiedzieć choćby z grubsza jaki jest Twój ślad węglowy wejdź w kalkulator i wykonaj kilka prostych kroków.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o