V edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Strzegomiu

V edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Strzegomiu

150 osób – co jest dotychczasowym rekordem – pobiegło w tegorocznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się w niedzielę, 1 marca br. na terenie parku miejskiego w Strzegomiu. Ideą biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Wśród uczestników biegu było – co warto podkreślić – dużo młodzieży i dzieci, które pobiegły wraz ze swoimi rodzicami. Wszyscy mieli do pokonania 1963 m, na pamiątkę daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps. „Laluś”, który poległ w 1963 roku. Na mecie na startujących czekały pamiątkowe medale i ciepły posiłek.

Przed biegiem pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych odbyła się część patriotyczna, podczas której odśpiewano hymn państwowy, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Dodajmy, że prowadzący uroczystość podharcmistrz ZHR Strzegom – Grzegorz Pidanty odczytał okolicznościowy list od prezydenta RP, zaś burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta przypomniał życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego.

Głównym organizatorem strzegomskiego biegu był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Strzegomski Szczep Drużyn Harcerskich im. Orląt Lwowskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.