WYRÓŻNIENIE DLA MUZEUM

Miło jest nam przekazać informację, że podczas Konferencji kończącej Program Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis 2014-2020, która odbyła się w dniach 20-21.09.2023r. w uzdrowisku Velichovky w Republice Czeskiej, Muzeum Dawnego Kupiectwa otrzymało wyróżnienie za kreatywne przygotowanie projektów dla Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. Wyróżnienie odebrał dyrektor dr Dobiesław Karst, a zrealizowany przez Muzeum projekt „Historia opowiedziana na nowo” przedstawił pracownik Działu Naukowo – Oświatowego Andrzej Deska. Cieszy nas otrzymane wyróżnienie, które z pewnością zmotywuje nas do sięgnięcia po kolejne środki z nowego Funduszu Małych Projektów na lata 2021 – 2027.

Dziękujemy Euroregionowi Galcensis za możliwość prezentacji oraz pani Terezie Kohlovej z Urzędu Miasta Police nad Metuji za współpracę podczas realizacji naszego projektu.

„Historia opowiedziana na nowo” to tytuł polsko – czeskiego projektu, który Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zrealizowało w partnerstwie z czeskim miastem Police nad Metuji. Dzięki środkom pozyskanym w 2022 roku z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis do muzealnych wnętrz zawitały nowoczesne technologie dzięki którym zwiedzający mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób odkryć istniejące ekspozycje oraz bliżej zapoznać się z historią świdnickiej astronom – Marii Kunic oraz jej dzieła Uranii propitii. Wchodzących do apteki wita hologram aptekarza, który opowiada o dawnych świdnickich aptekach a także o aranżacji apteki w której się znajdujemy. Z kolei w Sali Rajców na stole multimedialnym zwiedzający poznają historię wyjątkowej kobiety jaką była mieszkająca w XVII w. w Świdnicy astronom Maria Kunic. Dodatkowym rarytasem jest udostępniony w całości skan egzemplarza Uranii propitii pochodzący z zasobów Cyfrowej Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei młodsi zwiedzający mogą rozwiązać prosty quiz oraz pobawić się w układanie wirtualnych puzzli. Natomiast umiejscowiony w holu recepcyjnym infokiosk służy jako narzędzie informacyjne dzięki któremu zwiedzający uzyskają wszystkie niezbędne informacje o muzeum i o pozostałych atrakcjach turystycznych w mieście i okolicach a także o tym co warto zwiedzić u naszego czeskiego partnera czyli w Policach nad Metują.

Projekt „Historia opowiedziana na nowo”/ „Příběh vyprávěný znovu “ nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002956 jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Fundusz Mikroprojektów – typ C.

Całkowita wartość projektu: 30 751 EUR

Dofinansowanie z EFRR: 26 138,35 EUR

Dofinansowanie z budżetu państwa: 1 537,55 EUR

Wkład własny: 3 075,10 EUR

Andrzej Deska
Muzeum Dawnego Kupiectwa

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.