ZASADY GŁOSOWANIA W II TURZE WYBORÓW PREZYDENCKICH

Jeszcze tylko w piątek (10 lipca) można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które w II turze wyborów prezydenckich uprawnia do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym na terenie całego kraju.

  • Również 10 lipca mija termin na złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, uprawniającego do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym w kraju.
  • W II turze wyborów prezydenckich nadal obowiązują wytyczne dotyczące szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych.

 

Jak przypomina PKW, w piątek (10 lipca) mija termin złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, uprawniającego do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym w kraju. Zaświadczenie takie można pobrać w urzędzie gminy, w którym jest się ujętym w spisie wyborców.

W tym samym terminie (do 10 lipca włącznie) osoby, które przed I turą dopisały się do spisu wyborców przez ePUAP, a w drugiej turze chcą oddać głos w innym miejscu, muszą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie gminy, w którym dopisały się do spisu wyborców.

Jak podkreśla PKW, osoby posiadające zaświadczenie o prawie do głosowania mogą oddać swój głos w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym na terenie Polski, natomiast za granicą jedynie w tych obwodach, gdzie przewidziano możliwość osobistego oddania głosu.

PKW zwraca też uwagę na prawidłowy wygląd karty do głosowania. Na terenie Polski powinna ona posiadać dwie pieczęcie: nadrukowaną na karcie pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej w kolorze czarnym i pieczeń stawianą ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą może mieć dowolny kolor. Jak informuje PKW karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co jest niezbędne dla umożliwienia oddania głosu osobom niewidomym.

Za granicą karta do głosowania także posiada dwie pieczęci. Pieczęć urzędowa ambasady jest wydrukowana lub stawiana ręcznie, natomiast druga pieczęć jest stawiana ręcznie przez właściwą Obwodową Komisję Wyborczą. Obie pieczęci mogą mieć dowolny kolor. Co istotne, za granicą karta do głosowania nie ma ściętego rogu.

W razie otrzymania karty do głosowania bez pieczęci należy nieprawidłowość zgłosić do właściwego urzędu gminy, a za granicą do właściwej ambasady lub konsulatu.

Przede wszystkim bezpiecznie

Przypominamy ponadto, że w II turze wyborów prezydenckich nadal obowiązują wytyczne określone w rozporządzeniu w sprawie „szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych”.

Materiał na podstawie komunikatu PKW

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.