Zima zaatakowała także ptaki, możemy im pomóc.

Zima zaatakowała także ptaki, możemy im pomóc.

Zima zaatakowała także ptaki, możemy im pomóc.

Edytowany 14-01-2021

Gruba pokrywa śniegu odcięła dostęp większości ptakom do pożywienia. Spadająca temperatura to dodatkowe zagrożenie ich życia. Ptaki utrzymują temperaturę dzięki energii z pożywienia, głodujące giną z wychłodzenia.

Zima zaatakowała także ptaki, możemy im pomóc.

 

Możemy im pomóc w prosty sposób, wystarczy na parapecie postawić karmidełko, jakich jest już sporo w sklepach. Supermarkety coraz śmielej wystawiają różnego rodzaju pokarmy zbożowe dla dzikich ptaków. Także w sklepach zoologicznych jest ich spory asortyment. Wybierajmy te zawierające więcej ziaren roślin oleistych jak słonecznik czy rzepak. Dostarczają one sporo tak teraz potrzebnej energii.

Można też powiesić na balkonie kawałek,  niesolonej słoniny w siatce. Słonina musi być świeża, zjełczała jest trucizną. Nie sypiemy okruchów pieczywa! Zawiera konserwanty, ulepszacze i sól- substancje szkodliwe dla naszych ulubieńców. Można karmidełko przygotować własnoręcznie, roztapiając trochę łoju, smalcu, dodać trochę oleju i wymieszać z ziarnami typu słonecznik, proso, rzepak, owies, kasze. Kiedy całość wystygnie wypełnić jakiś pojemnik typu ucięta w 1/3 butelka PET, pojemnik po tłuszczu czy twarożku, powiesić to za jeden brzeg, tak by powierzchnia z tłuszczem po powieszeniu była mniej więcej w pionie i karmidełko gotowe.

Pomagaj tak by nie szkodzić!

I tu uwaga dla dokarmiających ptaki na wodzie, co roku prosimy, tłumaczymy, nie rzucajcie ptakom pieczywa, dla nich to trucizna, po każdym sezonie znajdowane sa martwe ptaki, których sekcja potwierdza schorzenia układu pokarmowego. To co dla nas jest dobre, dzikim zwierzętom często szkodzi. Zatem co można dawać ptakom wodnym? Gotowane (BEZ SOLI) kasze, ryż, zboże, makaron i inne kluski jednak wszysto czyste, bez przypraw.

Podstawowa zasada karmienia ptasiego drobiazgu jest taka, jeśli już zaczniemy dokarmiać nie możemy przerwać aż do stopnienia śniegów. Ptaki się przyzwyczajają, kiedy w karmidełku nie ma pokarmu głodują. Więc jeśli nie mamy systematyczności w genach, lepiej dajmy sobie z tym spokój.

Ptaki odwdzięczą nam się spektaklem wokół karmidełka a później, kiedy już śnieg zniknie, będą do nas często zaglądały.

Ptaki, które przebywają wokół domów, w okresie bezśnieżnym intensywnie przeszukują teren, wybierając szkodniki, gąsienice, poczwarki i formy dorosłe zimujących owadów. Dzięki temu znacznie ograniczają ich wiosenny pojaw. W taki sposób także i my odnosimy bezpośrednią korzyść z dokarmiania tych sympatycznych zwierzaków.

Tekst i fot. W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.