Akwarium, kawałek egzotycznego jeziora czy rzeki w domu…

Akwarium

Dzisiaj niezbyt popularny sposób na codzienny kontakt z naturą, kiedyś obecne prawie w każdym domu.
Dobrze urządzone akwarium, jest wycinkiem zbiornika wodnego z całym zestawem organizmów, zależności i procesami biologicznymi jakie między nimi stale zachodzą.

akwarium, ryba, bocja

Oprócz funkcji dydaktycznej akwarium zaspokaja naszą potrzebę posiadania w domu czegoś innego, naturalnego, czegoś do lubienia…

Wielu próbowało taki zbiornik w domu założyć, jednak szybko porzucali ten pomysł, inni nawet się do tego nie zabierają, zniechęceni ogromem pracy której jakoby taki zbiornik wymaga.

Otóż na wszystkim znający się ludzie głoszą, że akwarium to kosztowne, wymagające wielkiej wiedzy i ogromu pracy urządzenie, albo że wystarczy złota rybka w słoiku.

Tak nie jest. Dobrze urządzone akwarium wymaga jedynie co jakiś czas czyszczenia szyb z glonów i to wyłącznie dla zaspokojenia poczucia naszej estetyki, bo glony na szybach życiu zbiornika nie przeszkadzają.

Czy trzeba co tydzień wymieniać wodę w zbiorniku? Nie, absolutnie nie. Im rzadziej tym lepiej dla ryb, każda wymiana wody to szok dla ich delikatnych organizmów. Dlatego nawet jeżeli w naszym zbiorniku coś z wodą się dzieje, najpierw trzeba usunąć przyczyny, potem próbować ją naprawić przy pomocy filtracji a dopiero jako ostateczność podmieniać ją sukcesywnie, najwyżej po 10-20 % co kilka dni.

Prawidłowo funkcjonujący zbiornik wymaga jedynie dokarmiania ryb i to jest cała codzienna przy nim praca ale dla leniwych istnieją urządzenia podające karmę automatycznie.akwarium, ryba, severum

Zbiornik, który tu pokazujemy, zwykłe biurowe akwarium, funkcjonuje 11 lat, w tym czasie tylko raz było czyszczone, kiedy to jeden z pracowników, przez niewiedzę, podczas mojego urlopu, wsypał połowę puszki karmy do wody. Spowodowało to całkowite jej zepsucie i śmierć większości ryb, ogólnie wydarzyła się katastrofa.
Ale po przepłukaniu żwiru i roślin, wymianie wody, ustabilizowaniu biologicznym, akwarium wróciło do normy.

Czy wymaga wielkich nakładów finansowych? Zależy co dla kogo znaczy wielkie.
Najpoważniejszym zakupem jest sam zbiornik, który jednak można skleić samodzielnie, jest sporo poradników na ten temat. Gotowy, używany można kupić za kilkadziesiąt złotych. Kolejnym zakupem jest filtr, dla 100-150 l zbiornika, wystarczy zwykły filtr gąbkowy z własnym napędem za ok 30-35 zł, do tego grzałka, jeśli temperatura w mieszkaniu spada poniżej 22 stopni. Jeżeli jednak chcemy mieć egzotyczne, ciepłolubne gatunki to grzałka , najlepiej z termostatem przyda się.

W sklepach zoologicznym można kupić kompletny zestaw, łącznie z odpowiednim żwirem, który jednak można wyprosić gdzieś na budowie, w żwirowni (wokół Świdnicy jest kilka).

Zawsze trzeba go dobrze wypłukać pod bieżącą wodą, garść przetestować zalewając octem. Jeśli wydziela bąbelki gazu, to znaczy że zawiera wapń (np. pokruszone muszelki), taki nie nadaje się do akwarium słodkowodnego, powoduje szybką zmianę odczynu wody na zasadowy. Żwirek w pokazywanym akwarium przywieziony jest z brzegu zalewu mietkowskiego, sprawdza się bardzo dobrze. Jest na tyle gruby, że woda swobodnie cyrkuluje między jego ziarnami, nie powodując gnicia w żwirze organicznych odpadów.akwarium, ryba, ramireza

Taki proces jest jednym z podstawowych kłopotów przyczyniających się do padania zbiorników. Drobny piasek uniemożliwiający cyrkulację w nim wody powoduje że zachodzą w nim procesy gnilne, uwalniające do wody siarkowodór. Tego należy się wystrzegać.

Duże rośliny, jak te nasze kryptokoryny, dają rybom poczucie bezpieczeństwa, mogą się w nich skryć, odstresować, uspokoić a przy tym stanowią naturalne tło dla ekscytujących barw i kształtów naszych ryb.

Co do ryb, ich dobór nie może polegać wyłącznie na tym czy pasują do naszych mebli. Ryby to są żywe organizmy o konkretnych wymaganiach środowiskowych i zachowaniach.
Jeśli chcemy mieć w domu podwodny ogród z pięknymi, bujnymi roślinami nie możemy trzymać w akwarium większości pielęgnic czy welonów, jeśli zależy nam na rybach inteligentnych, reagujących na naszą obecność hodujmy pielęgnice, jednak z roślin nici. Za to możemy obserwować ich niesamowity cykl rozrodczy, tańce godowe czy opiekę nad młodymi, będą tez witały nas co rano oczekując na porcję pokarmu. Jednak zbiornik pozostanie bez roślin, za to może być udekorowany niesamowitymi korzenioformami i skałami.

akwarium, ryba, bocja

 

Ryby karpiowate, jak welony potrzebują niższej temperatury, niż większość innych gatunków, więc nie nadają się do hodowli w zbiorniku z innymi rybkami, często też niszczą rośliny. W żadnym, podkreślam w żadnym przypadku nie należy hodować ich w szklanej kuli czy innym małym zbiorniku, to dla nich męczarnia.

Wspaniałe, efektowne zbiorniki powstają z wielu umiejętnie dobranych gatunków roślin, to jednak wymaga już więcej pracy, wiedzy i umiejętności. W każdym przypadku pracownicy sklepów zoologicznych z pewnością pomogą dobrać właściwy sprzęt, rośliny i zwierzęta. Warto także poczytać na ten temat, im więcej wiedzy tym mniej błędów i rozczarowań.

Tak więc jeśli akwarium, to naturalne, bez muszli morskich mięczaków przywiezionych z Chorwacji czy Morza Czerwonego(wapień rozpuszcza się psując odczyn wody) bez plastikowych ozdóbek, nurków, wraków i innych cudowności, za to z piękną, naturalną roślinnością i niezbyt dużą ilością ryb. To gwarancja, że hodowla nam się powiedzie, nie zaprzątając nas dodatkowymi obowiązkami, za to dając wytchnienie oczom i nerwom w każdej chwili, kiedy tylko zapragniemy.

Jeśli jesteś akwarystą dumnym ze swojego zbiornika, chciałbyś go pokazać, napisz do nas [email protected]

Tekst i fot:W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.