Narodowe Święto Niepodległości 2023

W sobotnie przedpołudnie zgromadziliśmy się w Rynku świdnickim, by wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, po 123 latach niewoli.

Kiedy rozmawiałem o tym z 11 letnim wnukiem, nie mógł uwierzyć, że to było możliwe, że nasz kraj był rządzony przez trzech okupantów, że w polskich szkołach mówiło się po niemiecku albo rosyjsku… Trudne to było do wytłumaczenia.

Rekonstrukcja historyczna opracowana przez zespół Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” przebiegała pod hasłem udziału kobiet w dziele odzyskania i umacniania państwowości. Jak co roku piękne przedstawienie, uczestniczki i uczestnicy w strojach z epoki, tylko nagłośnienie trochę słabe, może warto by było podpowiedzieć ŚOKowi by zakupił coś bardziej nowoczesnego na akcje plenerowe?

Dziewczynka, która zaśpiewała przepiękną piosenkę o niepodległości była najwyraźniej chora, mimo to odśpiewała tę piosenkę jak dziecko przeniesione z Polski 1918r, ubranie z epoki i sposób zachowania… to było niezwykle wzruszające.

Innym momentem, który wychwyciła nasza kamera o podkreśliła prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska było zachowanie trójki maluchów, które pięknie zaśpiewały hymn Polski, wszystkie zwrotki.

Dzieci otrzymały gromkie brawa, bo prawdę mówiąc albo nie umiemy albo wstydzimy się śpiewać tę narodową pieśń. Szkoda.

No i drobna złośliwość, Piłsudski Józef, Wódz Naczelny był człowiekiem szczupłym, dokuczały mu wrzody, niewiele jadł…

Poniżej relacja ze złożenia wieńca od mieszkańców i kwiatów od różnych grup społecznych pod pomnikiem na Placu Grunwaldzkim.

A tu link do relacji z takiego samego wydarzenia z ubiegłego roku: https://tvts.pl/swieto-niepodleglosci-2022-uroczysta-inauguracja-obchodow-w-swidnicy/

Tutaj po kliknięciu na zdjęcie można przełączyć się do galerii zdjęć z uroczystości w Rynku i na Placu Grunwaldzkim.

link do galerii fotografii: https://photos.app.goo.gl/CS7xNkicnNeDPwoz7

W.S.

Zdjęcia B.Z-S

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.