Astra Zeneca, wiemy co się stało

astra zeneca

Astra Zeneca, wiemy co się stało.

Dużo ostatnio mówi się o szczepionce antycovidowej firmy Astra Zeneca, w związku z przypadkami zakrzepicy mózgu, która wystąpiła u kilku pacjentów w różnych krajach, po podaniu tej szczepionki.

Niektóre kraje wręcz zawiesiły podawanie jej pacjentom, sprawą zajęła się Europejska Agencja Leków, która właśnie w czwartek 18 marca wydała opinię, że szczepionka Astra Zeneka jest bezpieczna, a w ogólnej masie zaszczepionych, przypadki zakrzepicy są na granicy błędu i traktowane są jako wypadki.
Szczepionka w wielu krajach ( Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria) wróciła do ogólnego stosowania.

Ostatnio pojawiło się doniesienie (niemiecki publiczny nadawca Norddeutscher Rundfunk) o naukowcach ze szpitala klinicznego w północnych Niemczech, z Greifswaldu, którzy stwierdzili, że zidentyfikowali problem powodujący przypadki zakrzepicy. Według nich, za tę chorobę odpowiada niezwykle rzadka reakcja autoimmunologiczna. Organizm niektórych ludzi w ten sposób reaguje na pojawienie się szczepionki.
Według tychże naukowców można skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku przez podawanie znanych i dostępnych leków.

Dr med. Andreas Greinacher, profesor medycyny transfuzjologicznej w klinice uniwersyteckiej w Greifswaldzie w Niemczech, powiedział, że „u bardzo, bardzo niewielu osób rozwinie się ta komplikacja”, a jeśli tak się stanie, „teraz wiemy, jak leczyć pacjentów”.

Naukowcy podkreślają, że leczenie jest możliwe tylko u pacjentów, u których wystąpiły objawy specyficznej reakcji autoimmunologicznej. Nie jest możliwe stosowanie go zapobiegawczo. Pacjenci u których wystąpiły i utrzymują się ponad 3 doby po szczepieniu objawy, jak ciągły ból głowy, zawroty głowy, lub zaburzenia widzenia wymagają konsultacji lekarskiej.

Wszystkie szpitale w Europie otrzymały wytyczne do leczenia tego przypadku.

Jednocześnie należy podkreślić, że wiele przypadków zgonu i ciężkich powikłań jakie zostały w pierwszej chwili skojarzone ze szczepionką Astra Zeneka, po gruntownym zbadaniu okazały się przypadkami samoistnymi, bez związku z tą szczepionką.

W.S.
Fot.:Internet

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.