Turystyka szczepionkowa, jak uniknąć?

Turystyka szczepionkowa, jak uniknąć?

Szczepienia przeciwko Covid-19 przyspieszają, od kilku dni obejmują już grupę „zwykłych” pacjentów z przedziału wiekowego 65+.

W mediach sporo jest doniesień o wymuszanej przez system rejestracji szczepień tzw. turystyce szczepionkowej, ludzie umawiający się na szczepienia przez automatyczny, telefoniczny system zgłoszeń, otrzymują rejestrację do miejscowości odległych od miejsca zamieszkania o kilkaset kilometrów.

Można tego uniknąć rejestrując się internetowo, ponieważ tam jest dostępna wyszukiwarka terminów i miejsc szczepień. Jeśli blisko zamieszkania nie ma możliwości zaszczepienia się w niedalekim terminie, mamy do wyboru zmianę miejscowości lub przedłużenie terminu.

Rejestrujemy się na stronie pacjent.gov.pl, tam pod przyciskiem e-rejestracja są dwie opcje do wyboru:
65+ i chcesz się umówić, Zapisz się na szczepienie. Możesz to zrobić telefonicznie pod numerem 989 lub skorzystać z e‑rejestracji,

oraz Zgłoś chęć szczepienia. Gdy Twoja grupa rozpocznie rejestrację powiadomimy Cię telefonicznie o dostępnych terminach.
Jeśli jesteśmy w grupie 65+ rozpoczynamy procedurę rejestracji, potrzebny do tego jest dowód osobisty z chipem albo internetowy dostęp do konta bankowego. Po potwierdzeniu tożsamości system przekierowuje nas na stronę rejestracji i wyboru punktu szczepień.

Jeśli jesteśmy poza wymienioną grupą wiekową, warto skorzystać z opcji drugiej, wówczas we właściwym czasie zostaniemy powiadomieni emailem lub telefonicznie (trzeba zostawić swoje namiary) o nadchodzącym terminie szczepienia. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Epacjent to także strona na której znajduje się nasze Internetowe Konto Pacjenta IKP, logujemy się nań klikając jasny prostokąt obok poprzedniego „Logowanie do IKP”. Procedura logowania jest identyczna. Warto korzystać z tego konta, ponieważ mamy tam wszystkie recepty, skierowania, umówione wizyty itd…
W.S.

W celu przejścia bezpośrednio na odpowiedni etap rejestracji można kliknąć link odsyłający w niniejszym tekście (ciemnoniebieski pogrubiony fragment tekstu).

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.