Czy jest tu defibrylator?

Międzynarodowa organizacja użytkowników Open Street Map, tworzy różnego rodzaju mapy całego świata.

Niektórzy twierdzą, w tym i ja, że dokładnością biją one na głowę Mapy Google, zwłaszcza w wersjach dla turystów pieszych, rowerowych czy wspinaczkowych. Oprócz tego w oparciu o te mapy funkcjonują bardzo poważne, urzędowe geoportale i inne, które można przeglądać bezpłatnie.

Społeczność OSM uruchomiła ostatnio mapę, zawierająca oznaczenie miejsc, w których dostępne są defibrylatory. Urządzenia te w przypadku zawału ratują życie, są prste w obsłudze, można się nimi posługiwać wg obrazkowej instrukcji. Warunek jest jeden, muszą być.

Twórcy mapy nanieśli pozycje, gdzie znajdują się te urządzenia, odpowiednimi symbolami i kolorami oznaczyli ich dostępność. Z pewnością nie wszystkie jeszcze są naniesione, warto zadbać by te których jeszcze nie ma nanieść. Do tego służy przycisk na mapie.

W chwili obecnej w Świdnicy zaznaczony jest jeden defibrylator w Starostwie Powiatowym dostępny w godzinach urzędowania. W Zamku Książ drugi, dostępny publicznie i w OSP Bystrzyca Dolna dostępny publicznie całą dobę.

Taka informacja o dostępnym defibrylatorze jest istotna, może się zdarzyć taka historia jak ta na Dworcu Centralnym w Warszawie, kiedy ratownik z Centrum Ratownictwa przez telefon prowadził akcję ratunkową mężczyzny, który stracił przytomność na peronie. Dzięki defibrylatorowi z pociągu, który w międzyczasie nadjechał, udało się człowieka utrzymać przy życiu do przyjazdu karetki.

Taka mapa powinna być znana ratownikom i urzędnikom a także strażnikom, strażakom i policjantom. nigdy nie wiadomo, co się komu może stać.

Na koniec proste wskazówki jak postępować wobec leżącego, bądź słaniającego się człowieka. Nie zakładać, że jest pijany, sprawdzić czy jest przytomny, jeśli tak, dopytać co mu dolega, wezwać pomoc 912, tylko 912, Centrum Ratownicze dysponuje najszybszą pomocą, która musi dojechać, jeśli karetka nie może to wyślą coś innego, choćby helikopter PL.

Jeśli jest nieprzytomny, ułożyć na boku, odizolować od podłoża (choćby podkładając karton, kurtkę, koc termiczny, cokolwiek) poprosić przechodniów o telefon na 912, jeśli mamy takie umiejętności, rozpocząć resuscytację, sztuczne oddychanie, aż do przyjazdu karetki. Być może ratownik z CR, będzie prowadził akcję zdalnie, należy ściśle wykonywać jego polecenia.

W.S.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.