Gąsiorek, mały drapieżnik o interesujących zwyczajach

Gąsiorek, mały drapieżnik o interesujących zwyczajach

Gąsiorek, mały drapieżnik o interesujących zwyczajach

Spacerując ścieżkami i drogami polnymi, szczególnie jeśli te obsadzone są kolczastymi krzewami jak dzika róża czy głóg, możemy zaobserwować bardzo interesującego ptaka.

Trochę większy od wróbla, szaro-brązowo ubarwiony z ciemną przepaską na oczach. Na uwagę zasługuje jego silny, ostro zakończony dziób, którego górna część jest lekko zakrzywiona, niczym u jakiegoś drapieżnika. W rzeczy samej, z racji sposobu odżywiania, dzierzba gąsiorek jest drapieżnikiem, chyba najmniejszym drapieżnym ptakiem w Europie. Poluje na drobne gryzonie, gady, płazy i większe owady, jak szarańczaki, bywa, że zdobycz jest niewiele mniejsza od niej samej.

Ma bardzo ciekawy zwyczaj magazynowania ciała schwytanego zwierzaka „na później” nabijając je na ciernie krzewów. Czasami można natknąć się na świerszcze czy myszki nabite na kolce tarniny czy druty ogrodzeniowe, to właśnie spiżarnia gąsiorka.

Gąsiorek występuje stosunkowo licznie, jednak w Polsce jest pod ścisłą ochroną, także czynną, polega ona na zabezpieczaniu gniazd przed zniszczeniem przez pasące się bydło, sadzeniu drzew i krzewów na miedzach, wykaszanie łąk w rejonie gniazdowania (w wysokiej trawie polowanie jest bardzo utrudnione), wystawia się tyczki z poprzeczkami, z których ptaki mogą obserwować łowisko.

Także w polach otaczających Świdnicę możemy napotkać na gąsiorka. Jeśli na szczytowych gałązkach krzewu czy drzewa tkwi prawie pionowo wyprostowana sylwetka ptaka ze stosunkowo długim ogonem to z pewnością jest gąsiorek, lub jego kuzyn srokosz, który różni się od gąsiorka jasnym, siwo białym ubarwieniem.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.