Łoś Stach włóczykij

Łoś Stach włóczykij… ciąg dalszy.

Wszyscy pamiętamy niezwykłą wizytę, 28 sierpnia 2014 roku, młodego łosia nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy. Łoś nazwany Stasiem, po długiej akcji osaczania i wypychania go z miasta na pola, został ostatecznie uśpiony i przewieziony w okolice Zalewu Mietkowskiego. Tutaj, po obudzeniu ruszył w las i słuch po nim zaginął… Choć niezupełnie…

Podobno widywany był kilkakrotnie w rejonie zalewu i okolicznych lasach, potem jednak zniknął…

łośTrzy tygodnie później, 18 września, młody byk łosia pojawił się na terenie Łużyc, w sąsiadującej z Dolnym Śląskiem Saksonii. Prawdopodobnie przeszedł z Borów Dolnośląskich w południowej części województwa lubuskiego. W nocy z 19 na 20 września dotarł do zalewu w pobliżu miejscowości Niesky, gdzie na oczach zdumionych obserwatorów, zażył kąpieli i udał się w łużyckie lasy. Prasa miejscowa nadała mu imię Herbert

Ale na tym nie koniec…

Niemieccy naukowcy postanowili śledzić losy Stacha Herberta, zwrócili się w ogłoszeniach prasowych do każdego kto spotka TEGO łosia (poznajemy go po bardzo wysokich jasnych „pończochach” na tylnych nogach) by przysyłali im zdjęcia i opisy sytuacji.

Kilka lat później otrzymaliśmy od nich wiadomość, że Stach Herbert pojawił się w okolicy Myśliborza a całkiem niedawno na Wyspie Wolin. Jak z tego widać „nasz łoś” ma żyłkę wędrowca i nie spieszy mu się ze stabilizacją życiową. A może po prostu nie spotkał jeszcze na swoich szlakach wybranki, która rzuciłaby go na kolana?

Mimo iż myśliwi i leśnicy mają wielką ochotę na zdjęcie moratorium (zakaz zabijania zwierzyny łownej)na te wyjątkowo piękne zwierzęta, na razie mogą się czuć bezpieczne. Na razie.

Ilekroć myślę o przerwanych przez nas (akcja „Łapy precz od łosi”) polowaniach (do celów „naukowych”)- zabito wówczas blisko 50 łosi w tym ciężarne i prowadzące młode samice- zastanawiam się jaka w tym frajda dla myśliwego? W końcu łosia można zabić bardzo łatwo, nie boi się człowieka, jest ufny, czy raczej zadufany w swoją siłę. Zabija się go niczym krowę na pastwisku. Co trzeba mieć w mózgu, żeby czerpać przyjemność z tak „bohaterskich” czynów?

A oto materiały, które powstały u nas na temat łosi:

Łapy precz od łosi

Akcja łoś

Łapy precz od Łosi „Final cut”

Łosie ponownie do liczenia

SENSACYJNE ODWIEDZINY „ŁOŚ SUPERKTOŚ” W ŚWIDNICY

Materiały te i inne zebrane są na podstronie „Przyroda w obiektywie”

w.s. zdjęcia autor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.