Pierwszy krok ku in vitro w Świdnicy

Pierwszy krok ku in vitro w Świdnicy

Radni miejscy przyjęli petycję wniesioną przez świdniczankę Annę Gromek, w sprawie podjęcia działań zmierzających do przyjęcia w Świdnicy programu polityki zdrowotnej, dotyczącego leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Podpisało ją ponad 800 świdniczan. Za przyjęciem petycji głosowało 14 radnych, 8 było przeciw.

Miasto przystąpi teraz do opracowania programu polityki zdrowotnej dotyczącego dofinansowania leczenia niepłodności metodą  zapłodnienia pozaustrojowego  in  vitro , który następnie będzie musiał zostać zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Głównym celem programu będzie zapewnienie dostępu do procedury zapłodnienia  pozaustrojowego  mieszkańcom  Świdnicy, u  których  zdiagnozowana  została niepłodność,  poprzez  wsparcie  finansowe  procesu leczenia. Program ten zakłada dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej w wysokości do 100%, ale w maksymalnej kwocie 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej całej procedury  przewidzianej w programie. Koszt  całkowity  realizacji  tego zadania w latach 2020 – 2023 szacowany jest na ok. 190 tys. zł.

Problem niepłodności dotyczy około 20% par w Polsce. Dla nich „in vitro” to jedyna metoda na doczekanie się własnego potomstwa. Niestety dla wielu osób barierą są względy finansowe. Wychodząc temu naprzeciw wiele samorządów zdecydowało się na dofinansowanie tej metody leczenia bezpłodności. Pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro była Częstochowa. Miało to miejsce 2012 roku, od tego czasu urodziło się tam już ponad 50 dzieci. Pozostałe miasta, które realizują taki program to m.in.: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Chojnice, Słupsk, Tarnowo Podgórne, Kołobrzeg, Łódź. Kwota dofinansowania wynosi około 5 tys. zł.

Jak podał Międzynarodowy Komitet Monitorujący Technologie Reprodukcyjne, od momentu wynalezienia tej metody oraz innych zaawansowanych terapii urodziło się już 8 milionów dzieci. MKMTR przedstawił dane dotyczące in vitro podczas 34. dorocznego Spotkania Towarzystwa Rozrodu i Embriologii Człowieka w Barcelonie w 2018 roku. Badacze podali, że podczas gdy liczba urodzeń dzieci w wyniku zapłodnienia in vitro wzrosła w ciągu ostatnich czterech dekad, spadły wskaźniki porodów mnogich. Z przedstawionej prezentacji wynika, że każdego roku w wyniku m.in. zapłodnienia in vitro rodzi się ponad pół miliona niemowląt.

Dzięki działającemu przez cztery lata (2013 -2016) rządowemu programowi dofinansowania in vitro przyszło na świat ponad 21 tysięcy dzieci.

Przypomnijmy, że w 2010 roku Uniwersytet Medyczny Instytut Karolinska przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego. Nagrodę otrzymał brytyjski biolog Robert Geoffrey Edwards, który przy opracowaniu jej współpracował z ginekologiem Patrickiem Steptoe. Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zastosowania tego zabiegu była Louise Brown, urodzona 25 lipca 1978 roku. W Polsce pierwszego zapłodnienia in vitro u człowieka dokonał Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) w 1987 roku.

Po otrzymaniu od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnej opinii dotyczącej samorządowego programu zdrowotnego, radnym przedstawiona zostanie stosowna uchwała.

 

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.