Po wtorkowej konferencji o szczepieniach na Covid-19

covid

Po wtorkowej konferencji o szczepieniach na Covid-19

Na konferencji prasowej we wtorek 20 stycznie minister Dworczyk zapowiedział zmiany w 1 etapie szczepień.

Zostały wprowadzone podetapy a b i c, które obejmują:

etap 1a., seniorzy 60+, rejestracja pacjentów powyżej 70 roku życia rozpocznie się 22 stycznia (w piątek)

etap 1b. osoby z chorobami przewlekłymi, min. po przeszczepach, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi

etap 1c. Nauczyciele oraz funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, ABW, AW, SOP, SWW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, SOK, prokuratorzy, asesorzy prok., członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Obowiązujące do tej pory rozporządzenie zostanie wkrótce zmienione na to przedstawione powyżej.

Dworczyk poinformował, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zastrzyk wcześniej.covid

Dodał ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. – Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji – podkreślił szef KPRM.

Powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału „nie jest tak dużo, jak byśmy chcieli”.

– To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie – stwierdził.

Wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. – Wtedy tych terminów będzie więcej – zaznaczył. – Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo – powiedział Dworczyk.

Przyg W.S. grafiki KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.