Połączyli siły do walki z próchnicą!

Powiat Świdnicki wspólnie z Colgate-Palmolive w Świdnicy postanowił połączyć siły w walce z próchnicą wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.

Jak pokazują badania stan uzębienia u dzieci nie jest dobry i pozostawia wiele do życzenia. Dzieci rzadko bywają pacjentami gabinetów dentystycznych, a wizyty stomatologiczne związane są głównie z leczeniem dolegliwości bólowych będących powikłaniami nieleczonej choroby próchnicowej. W naszym kraju nadal pokutuje przekonanie, że zęby mleczne nie wymagają leczenia, gdyż ulegną wymianie. Tymczasem aż 87 % 6-latków objętych badaniami w całej Polsce powinno mieć leczone zęby mleczne, a przecież trzeba tak niewiele, aby mieć piękny i lśniący uśmiech.

Firma Colgate-Palmolive Manufacturing  postanowiła iść dalej, a mianowicie opracowała globalny program profilaktyki stomatologicznej pod nazwą „Bright Smile, Bright Future” adresowany do dzieci na całym świecie, w tym także najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Wspólnie z Powiatem Świdnickim rozszerzono go o bezpłatne przeglądy stomatologiczne i fluoryzację zębów, które zostały poprzedzone wizytami edukacyjnymi w gabinetach stomatologicznych. Projekt rozpoczął się w październiku 2016 r. i do końca stycznia br. objął nim aż 520 dzieci z 20 przedszkoli w Gminie Dobromierz, Świebodzicach oraz w Świdnicy.

Udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny i możliwy jest po uzyskaniu zgody rodziców i wypełnieniu ankiety nt. higieny jamy ustnej u dzieci. Ambasadorzy zdrowia z firmy Colgate-Palmolive rozmawiają z dziećmi o prawidłowym myciu ząbków, uczą jak prawidłowo je szczotkować oraz posługiwać się nicią dentystyczną, a wszystko to na dużym modelu ludzkiej szczęki. Edukatorzy, poprzez projekcję filmu, wprowadzają dzieci do krainy Zębolandii, aby mogły zapoznać się z istniejącymi zagrożeniami wywołującymi próchnicę. Ambasadorzy prowadzą interesujące rozmowy oraz gry i zabawy edukacyjne, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczą. Jednak największą atrakcją i przeżyciem dla dzieci jest niewątpliwie wizyta Doktora Ząbka, który bawiąc się wesoło z dziećmi utrwala zdobytą wiedzę. W późniejszym czasie dzieci wspólnie z nauczycielami udają się na umówioną wizytę edukacyjną do gabinetów dentystycznych NZOZ „Dentalium” w Świdnicy dr Jolanty Kowal.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym ma nie tylko znaczenie zdrowotne, ale przede wszystkim zapoznawcze i edukacyjne. To właśnie ona decyduje o wykształceniu pozytywnego nastawienia do leczenia stomatologicznego w życiu dorosłym. W kolejnym etapie u dzieci dokonywany jest przegląd stomatologiczny, z którego rodzice dzieci uczestniczących w projekcie otrzymują karty z oceną stanu uzębienia ich dziecka oraz informacje dotyczące dalszego postępowania. Projekt „Bright Smile, Bright Future”, będzie kontynuowany sukcesywnie również w roku bieżącym zarówno w Świdnicy, jak i innych gminach. Ponadto przewidywane są kolejne spotkania dzieci z edukatorami zdrowotnymi z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, którzy utrwalą wiedzę dzieci z zakresu dbania o higienę jamy ustnej naszych milusińskich.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o