9.9 C
Świdnica
czwartek, 25 kwietnia, 2024
ttsudety_cien_600
ttsudety_cien_600
ttsudety_cien_600
ttsudety_cien_600
Strona główna Epidemia Premier Morawiecki wprowadza w Polsce stan epidemii. Co to oznacza?

Premier Morawiecki wprowadza w Polsce stan epidemii. Co to oznacza?

Premier Morawiecki wprowadza w Polsce stan epidemii. Co to oznacza?

Z uwagi na pandemię koronawirusa rząd postanowił wprowadzić stan epidemii. Tym samym Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na obszarze swoich województw, zyskują nowe prawa ale i obowiązki.
Mogą oni  „wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię” – tłumaczył Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.

„Wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości” – dodał.

Zmiany dotyczyć będą także kar za nieprzestrzeganie kwarantanny. Do tej pory kary te wynosiły 5000 zł, od teraz mają wynosić nawet 30 000 zł.

Więcej informacji rząd ma udzielić w najbliższym czasie. Na pewno jednak stan epidemii nie oznacza przesunięcia terminu wyborów prezydenckich 2020.

AKTUALIZACJA

Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii stanowi, że od piątku nie można koleją przekraczać granicy z Polską, wprowadza także zakaz wywozu i zbywania poza Polską respiratorów oraz kardiomonitorów. Przedsiębiorca, który ma zamiar wywieźć lub zbyć takie produkty jak: gogle ochronne, kombinezony typu TYVEK, maski typu FFP2/FFP3, maseczki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki lateksowe, nitrylowe, środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń ma obowiązek powiadomić o tym wojewodę, a ten z kolei może złożyć wniosek do premiera zakazujący tego. W rozporządzeniu znajduję się także zapis o czasowym ograniczeniu „sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego”.

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.