Skarby Bałtyku w Świdnicy

Śmieciowe „skarby Bałtyku” na wystawie w Świdnicy

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” można oglądać od dzisiaj na plenerowej wystawie na świdnickim Rynku. Wystawa jest częścią kampanii #mniejplastiku organizowanej przez Credit Agricole Bank Polska i spółkę leasingową EFL.

Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach będą dostępne do obejrzenia na wystawie plenerowej na Rynku w Świdnicy od 15 marca do 6 kwietnia br. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek.

W ramach #mniejplastiku, w styczniu 2021 roku rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” – 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami z zakresu ekologii. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku. W 2020 roku zrealizowana została „Bałtycka Odyseja”. Wolontariusze posprzątali 500 km plaż na polskim wybrzeżu – od Świnoujścia do Piasków.

Śmieci w lesie, w górach, w parkach, nad jeziorami są problemem, który dotyczy nas wszystkich. Śmiecimy my – ludzi i na nas spoczywa odpowiedzialność. „Górska Odyseja” ma na celu uświadomienie, jak bardzo sami niszczymy przyrodę i jak potrzebna jest nam odpowiedzialna turystyka. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Na początek wystarczy nie śmiecić, segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników – przekonuje Przemysław Przybylski z banku Credit Agricole.

Na plenerowej wystawie „Górska Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji „Bałtycka Odyseja”. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. W 2019 roku tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

Wystawa od czerwca ubiegłego roku była pokazywana w nadmorskich miejscowościach, a od października można było ją zobaczyć na Dolnym Śląsku, m. in. w Jeleniej, Górze, Wałbrzychu, Bolesławcu czy też Wrocławiu.

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego Świdnicy

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.