Czy woda najlepiej nawadnia nasz organizm, pytanie zasadne w panujące właśnie upały…

Upały są faktem, każdy z nas to odczuwa. Co gorsza, wbrew prześmiewcom, którzy negują ocieplenie klimatu, okresy wysokich temperatur są coraz dłuższe i częściej występują.

Nie chodzi o to by wykazać, kto w globalnej dyskusji o ociepleniu klimatu miał rację. Chodzi o to by zmniejszyć ich skutek, tu i teraz.

Co można zrobić natychmiast by zabezpieczyć siebie i bliskich przed skutkami upałów? Przede wszystkim ograniczyć przebywanie na słońcu, w środku kamiennego miasta do minimum.

Nie wychodzić na słońce bez nakrycia głowy, szczególnie ważne jest to dla dzieci i osób starszych, którzy podatni są na przegrzanie. Jednak panująca ostatnio moda na golenie głów, także stawia ich w tej zagrożonej grupie. Czapki, kapelusze, dla pań lekkie parasolki, to jest niezbędne wyposażenie do wyjścia na zewnątrz.

Ważny jest także pojemnik z płynem do picia, bo dobre nawodnienie organizmu powoduje, że nasz organizm funkcjonuje właściwie. Płyny do powinny być zmineralizowane, choć nie koniecznie gazowane. Upał powoduje że się pocimy, jest to obrona organizmu przed przegrzaniem, parujący pot schładza skórę, jednak wypacamy właśnie wodę i sole mineralne, które są niezbędne dla naszego samopoczucia.

Naukowcy ze Szkocji wykonali szereg badań, mających ustalić, jakiego rodzaju płyny najlepiej nawadniają nasz organizm. Wyszły im zgoła nieoczekiwane rezultaty.

Okazało się, że woda „nie załapała się” do pierwszej dziesiątki napojów skutecznie nawadniających organizm. Na pierwszym miejscu znalazło się mleko odtłuszczone.

„Zawsze możesz sięgnąć po szklankę wodyale zwykła woda nie jest najlepiej nawadniającym napojem”informują autorzy badania przeprowadzonego na szkockim Uniwersytecie St. Andrews, w którym porównano poziom nawodnienia organizmu po spożyciu kilku różnych napojów w określonym czasie.

Naukowcy odkryli, że podczas gdy wodazarówno niegazowana, jak i gazowanacałkiem dobrze i szybko nawadnia organizm, to jednak napoje z odrobiną cukru, tłuszczu lub białka dużo lepiej utrzymają nasze nawodnienie.

Kluczowe znaczenie ma to, jak nasze ciało reaguje na napoje. Według autora badania – prof. Ronalda Maughana – jednym z zasadniczych czynników jest objętość danego napoju: im więcej pijemy, tym szybciej napój zostaje wchłonięty do krwiobiegu, gdzie może rozcieńczyć płyny ustrojowe i nawodnić organizm.

Drugi ważny czynnik dotyczy składu odżywczego napoju. Okazuje się, że mleko lepiej nawadnia organizm niż zwykła woda, ponieważ zawiera laktozę, białko i tłuszcz, które pomagają spowolnić opróżnianie żołądka i utrzymują nawodnienie przez dłuższy czas. Mleko zawiera również sód, który działa jak gąbka i zatrzymuje wodę w organizmie, co skutkuje mniejszą produkcją moczu. Tak samo działają doustne roztwory nawadniające stosowane w leczeniu biegunki. Zawierają niewielkie ilości cukru, a także sodu i potasu, co może również pomóc w retencji wody w organizmie.

Podsumowując, pić należy dużo i często, jeśli wodę to nie tę z butelek czy dzbanków z filtrami demineralizującymi a zmineralizowaną lub zwyczajną kranówkę, najlepiej z dodatkiem jakiegoś soku.

W.S
fot:arch

Inne nasze teksty o zagrożeniach wynikających z upałów, napisane w latach ubiegłych, nic nie straciły na aktualności, polecamy!

Robi się ciepło i sucho

Upały, jak sobie radzić

Przerażające upały odbierają chęć życia, jak sobie radzić?

Drzewa i krzewy są bezcenna, szczególnie w upały

Upały groźne nie tylko dla organizmów żywych

Jak się chronić przed udarem?

Słońce nas masakruje a my?

 

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.